more_horiz
Wiadomości

Merkel i Hollande na 100. rocznicy bitwy pod Verdun

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 17:16
Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel uczestniczyli w ceremonii upamiętnienia 100. rocznicy bitwy pod Verdun, w której zginęło ponad 300 tys. żołnierzy obu krajów. Tradycję wspólnych obchodów zapoczątkowano w 1984 r.
Audio
  • Rocznica bitwy pod Verdun. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel
Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN

Przed południem Hollande i Merkel złożyli wieniec na cmentarzu żołnierzy niemieckich w Consenvoye na północ od Verdun. W tej uroczystości obojgu przywódcom towarzyszyło czworo dzieci z obu krajów.

Następnie przywódcy Francji i Niemiec udali się do Douaumont, gdzie spoczywają szczątki 130 tys. żołnierzy biorących udział w walkach. Odsłonięta z tej okazji tablica informuje, że na cmentarzu są także groby żołnierzy niemieckich. Jak zaznacza agencja dpa, francuscy weterani nie godzili się dotychczas na wzmiankę o dawnych przeciwnikach

Niemiecka kanclerz powiedziała, że Verdun z jednej strony jest symbolem barbarzyństwa i bezsensu wojny, ale z drugiej - także lekcją pojednania francusko-niemieckiego. Podobne w duchu słowa z akcentem położonym na budowanie wspólnej Europy wypowiedział Francois Hollande. Oboje w czasie obiadu w prefekturze w Verdun poruszyli najpilniejsze sprawy europejskie, w tym referendum w Wielkiej Brytanii i problem uchodźców.

Symboliczne pojednanie

Ceremonię upamiętnienia ofiar walk wyreżyserował niemiecki reżyser filmowy Volker Schloendorff. Jak wcześniej zapowiadał, jego celem było "odebranie ceremonii politykom i wojskowym i przekazanie jej młodzieży". W stworzonym przez niego przedstawieniu uczestniczyły cztery tysiące młodych ludzi, którzy do taktu werbli wykonywali ruchy przypominające taniec.

Dpa podkreśla, że jeszcze w 1966 roku ówczesny prezydent Francji Charles de Gaulle nie zgodził się na udział przedstawicieli Niemiec w uroczystościach w Verdun. Tradycję wspólnego obchodzenia tej rocznicy zapoczątkowali kanclerz Helmut Kohl i prezydent Francois Mitterrand. We wrześniu 1984 roku obaj politycy oświadczyli podczas spotkania w Douaumont: "Pojednaliśmy się, porozumieliśmy się, jesteśmy przyjaciółmi".

Wkrótce potem przed kostnicą w Douaumont doszło do historycznego gestu - politycy podali sobie dłonie w symbolicznym geście pojednania porównywanym z uklęknięciem Willy'ego Brandta przed pomnikiem bohaterów getta w Warszawie w 1970 roku.

Rozpoczęta niemieckim atakiem 21 lutego 1916 roku bitwa pod Verdun zaliczana jest do najkrwawszych starć podczas pierwszej wojny światowej. W trwających do końca grudnia walkach zginęło ponad 300 tys. żołnierzy francuskich i niemieckich, a 400 tys. zostało rannych. Żadnej ze stron nie udało się przełamać frontu.

PAP/IAR/agkm

Ceremonia w Verdun: materiał "Deutsche Welle"

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem