Papież Franciszek wyruszył w podróż do Armenii. To jego 14. zagraniczna podróż od początku pontyfikatu

Papież Franciszek wyruszył w piątek rano w podróż do Armenii. W jej trakcie odda hołd ponad milionowi ofiar rzezi Ormian sprzed 100 laty w imperium osmańskim, która - przy protestach Turcji - uważana jest za ludobójstwo; pierwszą taką zbrodnię w XX wieku.

2016-06-24, 11:43

Papież Franciszek wyruszył w podróż do Armenii. To jego 14. zagraniczna podróż od początku pontyfikatu

Posłuchaj

Papież Franciszek odleciał z Rzymu do Armenii. Relacja Marka Lehnerta (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po przylocie po południu do Erywania papież zostanie powitany na lotnisku przez prezydenta Armenii Serża Sarkisjana i zwierzchnika Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Karekina II, Katolikosa Wszystkich Ormian.

Czternasta, trzydniowa zagraniczna podróż jest pierwszym etapem wizyty Franciszka w region Kaukazu, przed jesienną pielgrzymką do Gruzji i Azerbejdżanu. Nuncjuszem w tych trzech krajach jest arcybiskup Marek Solczyński.

Watykaniści podkreślają, że papież jedzie do Armenii z przesłaniem pokoju i będzie zachęcać do pojednania z Azerbejdżanem, z którym trwa konflikt o Górski Karabach.

Pamięć o masakrze

Szczególnie bolesnym punktem odniesienia w czasie podróży będzie pamięć o masakrze ponad miliona Ormian w latach 1915-1917 w imperium osmańskim oraz kontrowersje wokół nazywania jej ludobójstwem. Gdy Franciszek użył tego określenia w zeszłym roku, cytując Jana Pawła II podczas mszy w Watykanie upamiętniającej 100. rocznicę rzezi, wywołało to protesty władz Turcji.

Media podały w maju, że papież chciał w czasie tej podróży udać się na granicę z Turcją w geście mającym symbolizować pragnienie jej otwarcia. Okazało się to jednak niemożliwe.

Oczekuje się również, że podczas papieskiej pielgrzymki akcent zostanie położony na fakt, że Armenia jest pierwszym krajem chrześcijańskim. Religią państwową ustanowiono tam chrześcijaństwo w 301 roku.

Modlitwa o pokój

W piątek po ceremonii powitania Franciszek wraz z Karekinem II złoży wizytę w katedrze Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Eczmiadzynie niedaleko Erywania. Następnie przeprowadzi rozmowę z prezydentem Sarkisjanem i wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz Armenii. Na zakończenie pierwszego dnia wizyty papież spotka się z Karekinem II.

W sobotę rano Franciszek odwiedzi memoriał Cicernakaberd w Erywaniu, upamiętniający ofiary masakry Ormian. Obecni będą Karekin II i prezydent Sarkisjan, a także potomkowie niektórych z 400 Ormian, którzy od 1919 roku jako dzieci znaleźli schronienie w papieskiej rezydencji Castel Gandolfo za pontyfikatów Benedykta XV i Piusa XI.

Po uroczystości papież odleci do drugiego co do wielkości miasta Armenii, Giumri, gdzie odprawi mszę na placu w centrum. Przybędą na nią przedstawiciele wspólnot ormiańskich z kilku miast Rosji. Franciszek odwiedzi także sierociniec oraz złoży wizytę w katedrze Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Siedmiu Ran, a następnie uda się do ormiańsko-katolickiej katedry Świętych Męczenników, gdzie powitać go ma między innymi grupa syryjskich uchodźców.

Wieczorem w Erywaniu papież weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym połączonym z modlitwą o pokój; oczekuje się udziału tysięcy ludzi.

Niedziela ostatnim dniem

W niedzielę w Eczmiadzynie papież spotka się z katolickimi biskupami, a potem weźmie udział w liturgii w katedrze Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.

Na zakończenie pobytu w Armenii Franciszek uda się do klasztoru Chor Wirap niedaleko góry Ararat, przy granicy z Turcją. To jeden z najczęstszych celów pielgrzymek w Armenii. Pod koniec wizyty w tym miejscu papież i katolikos wypuszczą dwa białe gołębie. W niedzielę wieczorem Franciszek powróci do Rzymu.

W przesłaniu wideo do mieszkańców Armenii, wystosowanym tuż przed przyjazdem papież powiedział: "Wasza historia i doświadczenia waszego umiłowanego narodu wywołują mój podziw i ból". Podkreślił, że cierpienia Ormian są jednymi z "najstraszliwszych, jakie pamięta ludzkość".

- Jako sługa Ewangelii i posłaniec pokoju pragnę przybyć do was, by wesprzeć każdy wysiłek na drodze pokoju i będę z wami dzielić kroki na ścieżce pojednania, które rodzi nadzieję - dodał Franciszek.

Youtube

Tak jak święty Jan Paweł II, który Armenię odwiedził piętnaście lat temu, Franciszek przez cały pobyt w tym kraju będzie nocować nie w nuncjaturze ani innej instytucji katolickiej, lecz w pałacu katolikosa.

IAR,PAP,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej