Brexit. Witold Waszczykowski organizuje szczyt szefów dyplomacji UE w Warszawie

Szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował, że prowadzi konsultacje co do możliwości spotkania w poniedziałek w Warszawie ministrów spraw zagranicznych państw UE ws. Brexitu.

2016-06-25, 18:10

Brexit. Witold Waszczykowski organizuje szczyt szefów dyplomacji UE w Warszawie

Pytany o tę inicjatywę rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział: Badamy możliwości zorganizowania takiego spotkania z uwagi na to, że każdy z ministrów spraw zagranicznych ma oczywiście swój kalendarz. Idea takiego spotkania została zainicjowana z niedużym wyprzedzeniem, w związku z tym trudno oczekiwać, że wszyscy ministrowie mający swoje bieżące sprawy, nagle będą w stanie je przełożyć. Liczymy się z tym. Natomiast taki pomysł się pojawił, podobnie jak ta "szóstka", która się dzisiaj spotkała. Uważamy, że trzeba rozmawiać ze wszystkimi, stąd też inicjatywa ministra Waszczykowskiego".

Posłuchaj

Rzecznik rządu Rafał Bochenek o konsultacje ws. doprowadzenia do spotkania szefów MSZ UE (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Dopytywany, czy zaproszenia wysłano także do szefów MSZ "szóstki", odparł, że "można spotykać się w różnych formatach". Przywołał wypowiedź niemieckiego szefa dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera po spotkaniu "szóstki", że "można spotykać się w mniejszych i większych grupach".

- My stwierdziliśmy, że warto także rozmawiać z tymi, którzy dzisiaj w tym spotkaniu nie uczestniczyli - dodał Rafał Bochenek.

Na pytanie o oczekiwany rezultat takiego spotkania, ocenił, że można się spodziewać po nim "uzgodnienia pewnych wstępnych zarysów, być może jakiejś koncepcji, w którym kierunku Unia powinna podążać". - Nie chciałbym jednak na wyrost oceniać, jakie będą wyniki tych rozmów, ponieważ każdy minister pewnie przyjedzie z własnymi zamiarami i założeniami, więc trudno uprzedzać czyjeś decyzje i rozmowy - powiedział.

REKLAMA

Podkreślił, że zarówno "szóstka", jak i każde inne państwo UE powinno być traktowane po partnersku, gdyż nie ma państw, które są decydentami ponad innymi".

- Jeżeli rozmawiamy o losach całej organizacji powinniśmy brać pod uwagę również interesy poszczególnych jej członków - zaznaczył rzecznik rządu. Jego zdaniem Europa musi być budowana na mocnych fundamentach, za które uznał wartości, o jakich mówili inicjatorzy projektu europejskiego m.in. Robert Schuman.

- Musimy doprowadzić do takiej sytuacji, że UE stanie się unią zjednoczonych, suwerennych państw, o czym wielokrotnie wspominała premier Beata Szydło. Przykład Wielkiej Brytanii pokazuje, że tego właśnie chcą Europejczycy - powiedział rzecznik rządu.

W sobotę w Berlinie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych sześciu krajów UE poświęcone przyszłości Unii Europejskiej po Brexicie. Szef niemieckiej dyplomacji Frank-WalterSteinmeier zaprosił do stolicy Niemiec Jean-MarcaAyraulta z Francji, BertaKoendersa z Holandii, PaoloGentiloniego z Włoch, DidieraReyndersa z Belgii i JeanaAsselborna z Luksemburga.

REKLAMA

Źródło: RUPTLY/x-news

Niemieckie MSZ zapewniało, że spotkanie "szóstki" nie oznacza wykluczenia z dyskusji innych krajów, a jest jedynie kontynuacją wcześniejszych spotkań w gronie sześciu krajów-założycieli, które wcześniej odbyły się na zaproszenie Włoch i Belgii.

Powiązany Artykuł

brexit1200.jpg
Brexit

Jak napisał "Dziennik Gazeta Prawna", poniedziałkowe spotkanie w Warszawie miałoby być zorganizowane "w kontrze do dzisiejszego spotkania szóstki szefów MSZ Niemiec, Włoch, Belgii, Holandii, Luksemburga i Francji".

Po spotkaniu "szóstki" Frank-Walter Steinmeier zapewniał, że jeszcze w sobotę poinformuje o jego przebiegu trzy kraje bałtyckie, a w poniedziałek złoży relację krajom Grupy Wyszehradzkiej, by "posłuchać, jak tam przebiega debata i jakie są oczekiwania wobec europejskiego procesu odnowy". Niezadowolenie ze spotkania w wąskim gronie sześciu państw wyrażał wcześniej m.in. prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

REKLAMA

- Wyraziliśmy tutaj, tak jak wczoraj w Luksemburgu, zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy. To będzie naszym najważniejszym i pierwszym zadaniem - mówił szef niemieckiej dyplomacji. Jak zaznaczył, przełom, jakim jest Brexit, powinien zostać wykorzystany "nie tylko do refleksji, lecz także do wzajemnego wysłuchania się".

PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej