Rocznica Czerwca'56. Na ścianie hali Zakładów Cegielskiego powstał mural
Według wojewody wielkopolskiego i przedstawicieli Zakładów Cegielskiego, mural ma szansę stać się nowym symbolem Poznania.
2016-06-27, 16:57
Posłuchaj
28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się starcia na ulicach miasta.
Według badań Instytutu Pamięci Narodowej zginęło w nich co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.
Upamiętniejący tamte wydarzenia mural na elewacji o powierzchni blisko 300 m kw. powstawał przez dwa tygodnie, pracowały przy nim trzy osoby. Prezentowane na kompozycji postacie mają po 4 m wysokości.
Mural jest widoczny z ulicy 28 Czerwca, przy której znajdują się Zakłady Cegielskiego.
"Mural stanie się znakiem tożsamościowym dla Poznania"
REKLAMA
Jak wytłumaczył współautor dzieła Marek Laskowski, inspiracją do powstania muralu były materiały archiwalne, prezentujące przebieg Czerwca.
- Zależało nam, by uzyskać klimat dawnej fotografii, by pokazać zawarte w dawnych zdjęciach emocje: wzburzenie, krzyk. Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce na mural o takiej tematyce - powiedział.
Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann ocenił, że mural stanie się "znakiem tożsamościowym dla Poznania, kolejnym symbolem miasta", przypominającym, co się w Poznaniu zdarzyło w 1956 roku i co się rozpoczęło w Zakładach Cegielskiego.
- Przez minione lata podejmowano działania, które degradowały tę firmę, doprowadzały do tego, że w pewnym sensie pamięć o tych chwalebnych wydarzeniach była zabijana. Ten rząd będzie robił wszystko, by przywrócić renomę, przywrócić godność, blask tej firmie - stwierdził.
- Należy się to także tym, którzy 60 lat temu wyruszyli ku wolności - zauważył wojewoda.
"Zawsze będziemy pamiętać o tym, co jest ważne"
Na muralu, nad idącymi postaciami i polską flagą widnieje hasło "Pomaga nam wiara". Są też trzy daty: rok 1846, data rozpoczęcia działalności gospodarczej przez Hipolita Cegielskiego, rok Poznańskiego Czerwca i data współczesna.
- Na muralu, na osi czasu, pokazującej 170 lat istnienia naszej firmy, znajdują się wartości, które pozwoliły zbudować dobrą markę HCP na całym świecie - wyjaśnił prezes zarządu H. Cegielski-Poznań S.A. Wojciech Więcławek.
- Po jednej stronie można zobaczyć lokomobile parowe - pierwsze na ówczesne czasy, zaawansowane technologicznie maszyny, które opuściły mury tej fabryki. Po drugiej mamy przyszłość firmy, reprezentowaną przez nowe wyzwania i nowe produkty - wskazał.
REKLAMA
- To daje nam świadomość, że w tych zakładach innowacja stała się tradycją. My mamy zamiar ją pielęgnować - oświadczył Więcławek.
Jak dodał, wartości które kierowały robotnikami Cegielskiego 60 lat temu, są dla pracowników ważne także dziś.
- Ludzi w czasie manifestacji integrowały: poczucie godności, patriotyzm, nadzieja, braterstwo i odwaga. Ten kanon wartości, prowadzący ludzi pracujących w Zakładach Cegielskiego, nie zmienił się mimo upływu 60 lat - oznajmił.
- Przed nami, cegielszczakami, stoją kolejne wyzwania. Dzięki temu muralowi zawsze będziemy pamiętać o tym, co jest ważne dla naszej firmy - podkreślił.
PAP, IAR, kk
REKLAMA