Warszawa: odsłonięto tablicę poświęconą Andrzejowi Przewoźnikowi
Na stołecznym budynku Ministerstwa Rozwoju, gdzie mieści się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, odsłonięto w sobotę tablicę poświęconą historykowi, sekretarzowi generalnemu Rady Andrzejowi Przewoźnikowi, który zginął w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2016-07-23, 16:21
Posłuchaj
Odsłonięcia tablicy dokonali wdowa po Andrzeju Przewoźniku Jolanta Przewoźnik, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Jarosław Sellin i Andrzej Kunert, który został sekretarzem ROPWiM po Przewoźniku.
Podczas uroczystości przed gmachem Ministerstwa Rozwoju, siedzibie Rady, wielokrotnie podkreślano wyjątkowe zasługi Andrzeja Przewoźnika dla pamięci narodowej.
Powiązany Artykuł
Katastrofa smoleńska
Andrzej Przewoźnik (1963-2010) w latach 1981-89 działał w NSZZ "Solidarność". Od 1992 r. był sekretarzem generalnym ROPWiM. Dzięki jego działalności udało się uzyskać zgodę na rekonstrukcję cmentarza Orląt Lwowskich oraz otwarcie Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Nadzorował remonty i budowę polskich mogił, kwater i cmentarzy poległych oraz ofiar wojny na całym świecie.
Jarosław Sellin opisywał Przewoźnika jako pasjonata, który dużo opowiadał o swoich kontaktach jeszcze z lat 80. ze środowiskiem żołnierzy AK. - I było naturalne, że odnajdzie się w rzeczywistości wolnej Polski kontynuując swe pasje historyczne. I stąd ta służba, to 18 lat bycia sekretarzem Rady Ochrony Pamięci. Kiedy myślimy o tych osobach, które zginęły w Smoleńsku myślimy - zginęli państwowcy i na pewno Andrzej Przewoźnik takim państwowcem był. On po prostu wiedział, że jak dobrze służy państwu polskiemu, to służy konkretnym ludziom z własnej wspólnoty - powiedział Sellin.
"W każdym z nas zostanie cząstka Jędrka"
Wspominał, że Przewoźnika poznał podczas służby wojskowej. - Historyków wysyłali pod koniec PRL-u do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. To był czas przełomu, kiedy Ludowe Wojsko Polskie przekształcało się w Wojsko Polskie i mógłbym opowiadać wiele anegdot jak historycy wychowani w duchu wolności, niepodległości na bezdebitowej literaturze próbowali to wojsko jeszcze ludowe od wewnątrz przekształcać i Andrzej był bardzo w tym czynny - mówił wiceminister kultury.
- Jeśli mówi się o Andrzeju, to mówi się jako o przyjacielu, człowieku, który z ogromną pasją bronił w każdej sytuacji politycznej tego, w co wierzył - charakteryzowała Przewoźnika prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska. - O Andrzeju powinniśmy pamiętać jako o człowieku, po którym zostały dzieła i pamięć w każdym z nas. W każdym z nas zostanie cząstka Jędrka i przekażemy tę pamięć tym, którzy przyjdą po nas - zaakcentowała.
Przyznała, że mówienie o Przewoźniku jest trudne, a mówienie o nim w czasie przeszłym "wydaje się ciągle absurdem".
Ambasador Węgier w Polsce Ivan Gyurcsik zaznaczył, że Przewoźnik był dla Węgrów bliskim, dobrym przyjacielem. Historii Węgier okresu II wojny poświęcił pracę magisterską, przy jego udziale - jak mówił ambasador - wydano wiele książek historycznych i opracowań na tematy węgierskie. - Wspominamy go ze szczególną wdzięcznością, bowiem prowadził działalność dla nas ważną i cenną. Rada pod jego kierownictwem wspierała inicjatywy mające na celu upamiętnienie miejsc, mogił osób zasłużonych dla przyjaźni polsko-węgierskiej. Andrzej Przewoźnik to dla nas symbol szczerej przyjaźni między Polską a Węgrami - powiedział ambasador.
"Był wierny wartościom, kochał Polskę"
Podziękowania za przybycie i pamięć o mężu złożyła zebranym Jolanta Przewoźnik. - Jak głosi sentencja, która może pasować do Andrzeja - w życiu warto robić tylko to, co służy drugiemu człowiekowi. I temu był wierny do ostatnich dni. Pozostawił po sobie dobre wspomnienia człowieka, który był wierny wartościom, kochał Polskę i dla niej poświęcił życie - mówiła.
Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska przypomniała, że Polskie Cmentarze Wojenne na Wschodzie: w Katyniu, Miednoje i Charkowie, także Cmentarz Orląt we Lwowie zawdzięczają swe powstanie właśnie jego wysiłkom i umiejętnościom dyplomatycznym.
REKLAMA
Tablicę pamiątkową poświęcił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Uroczystość odbyła się przy wojskowej asyście honorowej.
Fot. PAP/Radek Pietruszka
***
REKLAMA
Andrzej Przewoźnik, który zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, przez niemal 18 lat sprawował funkcję sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Był organizatorem uroczystości katyńskich, twórcą polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Organizował odbudowę Cmentarza Obrońców Lwowa. Był też przewodniczącym rady Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.
Andrzej Przewoźnik cieszył się ogromnym szacunkiem środowiska kombatantów, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
IAR,PAP,kh
REKLAMA