Papież w Auschwitz: Panie, przebacz tak wiele okrucieństwa

"Panie miej miłosierdzie nad twym ludem! Panie przebacz tak wielkie okrucieństwo!" - napisał papież Franciszek w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz podczas swojej wizyty w byłym niemiecki, nazistowskim obozie zagłady Auschwitz I.

2016-07-29, 15:26

Papież w Auschwitz: Panie, przebacz tak wiele okrucieństwa

Posłuchaj

Transmisja w radiowej Jedynce z wizyty Ojca Świętego w b. niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau (Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

W Auschwitz I - Oświęcimiu papież przeszedł przez bramę z napisem "Arbeit macht frei" samotnie, zarówno wchodząc na teren obozu, jak i go opuszczając. Przy placu apelowym zatrzymał się na chwilę i usiadł na ławce. Chwila głębokiego skupienia trwała kilkanaście minut.

Następnie Ojciec Święty udał się na sam środek placu apelowego, gdzie ucałował szubienicę, na której wieszani byli więźniowie. Plac apelowy to miejsce, gdzie grała orkiestra obozowa, gdy więźniowie wychodzili do morderczej pracy. Tu odbywały się selekcje i skazywanie na śmierć w trakcie porannych zbiórek.

Potem, papież przemieścił się przed ścianę straceń, gdzie powitała go premier Beata Szydło. Na dziedzińcu, Franciszek spotkał się z byłymi więźniami. Każdego z nich ucałował i zamienił kilka słów. Od jednego z nich, Eugeniusza Gruszczyńskiego, otrzymał świecę, którą ustawił przed ścianą.

(Film - Papież w obozie Auschwitz-Birkenau/ Źródło: TVP)

REKLAMA

Ojciec Święty zszedł także do piwnicy bloku 11, gdzie w skupieniu modlił się w celi świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Potem przeszedł przez piwnicę bloku, w którym dokonywano pierwszych morderstw przy użyciu gazu.

Blisko 3-kilometrowa trasa delegacji papieskiej do obozu Auschwitz II - Brzezinki wiodła ulicami Męczeństwa Narodów oraz Stanisławy Leszczyńskiej - polskiej położnej, która opiekowała się rodzącymi w obozie kobietami.

(Film - Modlitwa w celi śmierci Maksymiliana Kolbego/ Źródło: TVP)

REKLAMA

W Birkenau, w obecności około tysiąca gości - wśród których byli biskupi, członkowie Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów - Franciszek przeszedł wzdłuż Międzynarodowego Pomnika Ofiar. Trzymał dłoń na sercu. Na jednej z tablic pamiątkowych postawił znicz. Potem, stojąc samotnie, pogrążył się w modlitwie. Odczytano psalm 130.

(Film - Spotkanie Franciszka z grupą 12 byłych więźniów Auschwitz/ Źródło: TVP)

Franciszek chwilę spędził z kilkunastoma "Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata", przedstawicielami rodzin oraz reprezentantami nieżyjących już osób, którzy z narażeniem życia pomagali Żydom. Wręczył im różańce. Obecny był między innymi ksiądz Stanisław Ruszała, proboszcz z Markowej, gdzie Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci zostali zamordowani za pomoc ludności żydowskiej.

PAP/IAR/aj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej