Gwałtowna ulewa na Śląsku. IMGW ostrzega przed burzami z gradobiciem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ulewnymi deszczami i burzami. Na Dolnym i Górnym Śląsku opady mogą spowodować gwałtowny przybór wód w rzekach. IMGW ostrzega przed silnymi burzami z gradem w w regionie wrocławskim i wałbrzyskim na Dolnym Śląsku, a także w województwie opolskim, śląskim, małopolskim i świętokrzyskim
2016-07-31, 18:07
Posłuchaj
Kapitan Wojciech Strugacz, rzecznik prasowy zabrzańskiej straży pożarnej mówi, że najgorsza sytuacja jest w Zabrzu (IAR)
Dodaj do playlisty
Gwałtowna burza z silnym deszczem i gradem sparaliżowała Zabrze. Jak powiedział Polskiemu Radiu Katowice Kapitan Wojciech Strugacz - rzecznik tamtejszych strażaków, od 14 odebrali oni ponad 100 zgłoszeń dotyczących zalanych dróg, podtopionych piwnic i powalonych drzew.
Całkowicie nieprzejezdna jest ulica Piłsudskiego niedaleko stadionu Górnika Zabrze.
W usuwaniu skutków nawałnicy biorą udział strażacy zawodowi oraz ochotnicy, w sumie 8 zastępów. Akcja może potrwać nawet do rana.
Źr. TVP Info
IMGW przewiduje, że zjawiska te będą występować do godziny 14.00 w poniedziałek.
REKLAMA
We wskazanych regionach może spaść do 50, a lokalnie w Małopolsce do 60 milimetrów deszczu. Prędkość wiatru może osiągnąć w porywach do 75 kilometrów na godzinę.
Burze z gradem i ulewy mają też przejść do poniedziałku do 15.00 nad województwami: dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.
Synoptycy przewidują, że spadnie do 30, a lokalnie do 50 milimetrów deszczu, a prędkość wiatru osiągnie w porywach do 80 kilometrów na godzinę.
Ostrzeżenia hydrologiczne
W górskich i podgórskich rzekach Dolnego Śląska mogą do poniedziałku do 3.00 nad ranem gwałtownie wzrosnąć stany wody. Na niektórych rzekach spodziewane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.
REKLAMA
Do poniedziałku do godziny 14 mogą też gwałtownie wzrosnąć stany wód w zlewni Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły i Odry w województwie śląskim. Na górnej Odrze stan wód może podnieść się o 150 centymetrów, w dorzeczu górnej Wisły mogą zostać punktowo przekroczone stany alarmowe, tak jak w województwie małopolskim i świętokrzyskim.
IMGW przewiduje też wzrosty stanów wody w rzekach województwa opolskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i pomorskiego.
IAR/iz,kh
REKLAMA