Pierwsze dwa potwierdzone zakażenia wirusem Zika w Polsce

Badania przeprowadzone w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim potwierdziły obecność wirusa Zika u dwóch osób. - Według naszej wiedzy to pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w Polsce – mówi dr Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, biotechnolog z AmerLabu, cytowana w komunikacie UW.

2016-08-16, 20:10

Pierwsze dwa potwierdzone zakażenia wirusem Zika w Polsce
Wirus Zika przenoszą tropikalne komary Aedes. Foto: CDC PHIL/James Gathany

Posłuchaj

Doktor Małgorzata Bednarska z Wydziału Biologii UW o zakażonych osobach (Trójka/IAR)
+
Dodaj do playlisty

Naukowcy z będącego spółką spin-of. laboratorium AmerLab, które działa na Uniwersytecie Warszawskim jako pierwsi w Polsce prowadzą badania serologiczne, pozwalające potwierdzić zarażenie wirusem Zika.

Jak powiedziała radiowej Trójce doktor Małgorzata Bednarska z Wydziału Biologii UW, zakażone osoby wróciły niedawno z Kolumbii i Dominikany. Obie zakażone wirusem Zika osoby to mężczyźni.

Małgorzata Bednarska uspokaja, że nie musimy bać się wyjazdów do tropikalnych krajów, bo zwykłe zabezpieczenie się przeciw komarom powinno uchronić nas przed zakażeniem.


Posłuchaj

Małgorzata Bednarska o tym, jak uchronić się przed zarażeniem (Trójka/IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab prowadzą wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmują się diagnostyką chorób u ludzi i zwierząt, wykorzystując badania molekularne (wykrywanie materiału DNA i RNA), serologiczne (określające poziom specyficznych przeciwciał), mikroskopowe i immunofluorescencyjne.

Jak rozpoznać?

Wirus Zika przenoszą tropikalne komary Aedes. Występuje w regionach Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. W USA i Europie odnotowano kilka przypadków zachorowań u osób powracających z terenów o podwyższonym ryzyku zakażenia.

Osoby zakażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wirus utrzymuje się w organizmie przez około tydzień, jednak znane są przypadki, gdy można go było wykryć w nasieniu pacjenta trzy, a nawet sześć miesięcy od wystąpienia objawów.

Wirus Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Najprawdopodobniej wywołuje wady wrodzone u nowo narodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń. Nie istnieją jeszcze szczepionki ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją.

Do analizy pobiera się próbkę krwi, a obecność wirusa potwierdza metodami serologicznymi, oceniając poziom specyficznych przeciwciał IgM w surowicy krwi.

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej