Na Jasnej Górze ponownie powierzenie Polski Matce Bożej
Z udziałem około 60 tysięcy pielgrzymów i polskich biskupów w Sanktuarium na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczny odpust upływa na ponownym oddaniu Królowej Polski w duchu Jasnogórskich Ślubów Narodu.
2016-08-26, 21:40
Posłuchaj
We wszystkich polskich parafiach w kraju i za granicą jest odmawiany uroczysty akt zawierzenia Matce Bożej. Z wiernymi rozmawiał Grzegorz Maciak/IAR
Dodaj do playlisty
Zawierzenie wypowiadane jest w polskich parafiach w kraju i na emigracji.
Podczas mszy odpustowej na Jasnej Górze prymas Polski Wojciech Polak mówił, że Maryja uczy poświęcenia, wrażliwości, dobroci oraz wyobraźni - wręcz fantazji miłosierdzia. Arcybiskup przywołał słowa papieża Franciszka wypowiedziane na Wawelu, że "konieczna jest mocna nadzieja i ufność w Tym, który kieruje losami narodów, otwiera drzwi zamknięte, przekształca trudności w szanse i stwarza nowe scenariusze tam, gdzie wydawało się to niemożliwe".
Powiązany Artykuł
Prymas Polski na Jasnej Górze o zgodzie narodowej
Prymas podkreślił, że w taki sposób Kościół w Polsce przeżywał jubileusz 1050-lecia Chrztu najpierw w Gnieźnie i Poznaniu, później na Jasnej Górze i w Krakowie, a także w innych miejscach kraju.
Witając zgromadzonych przed szczytem Jasnej Góry, generał paulinów ojciec Arnold Chrapkowski podkreślił, że pamięć o przeszłości kształtuje naszą tożsamość i buduje teraźniejszość. - Jak ojcowie nasi poprzez wieki, tak również i my, w duchu wiary i zawierzenia, stajemy na nowo na Świętej Górze naszego narodu, na górze łaski i nadziei, na Jasnej Górze, aby kolejny już raz powierzyć Bożej Matce nas samych i całą Polskę - powiedział.
REKLAMA
Ojciec Chrapkowski podkreślił, że piątkowa modlitwa jest także wołaniem za tych, którzy teraz cierpią szczególnie. - W te słowa modlitewnego zawierzenia włączamy także wszystkich poszkodowanych i cierpiących na skutek trzęsienia ziemi we Włoszech i wszystkich cierpiących na skutek zamachów terrorystycznych na całym świecie - powiedział.
Na piątkowy odpust na Jasną Górę w prawie 90 pielgrzymkach pieszych dotarło 32 tysięcy pątników. Przybyło 10 grup rowerowych i pielgrzymka na rolkach.
Dziękczynienie za szczególną łaskę
Obchodzona co roku 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej jest dziękczynieniem za szczególną rolę Maryi w dziejach Polski. Klasztor na Jasnej Górze założył w 1382 roku książę Władysław Opolczyk. Sprowadził do niego z Węgier zakon paulinów i oddał pod jego opiekę usytuowany na wzgórzu kościół. Od samego początku klasztor związany był z obrazem Matki Bożej. Ikona pochodzi z Bizancjum, a na Jasną Górę trafiła z Rusi. Obraz jest w typie ikony Hodegetria, czyli "Maryi przewodniczki", "Tej, która prowadzi".
Wizerunek i klasztor szybko stały się dla Polaków niezwykle ważne. Jasna Góra została miejscem kultu religijnego i przestrzenią manifestowania patriotyzmu. Na Wielkanoc 1430 roku na sanktuarium napadła banda rabusiów, okradli skarbiec i kościół, zniszczyli też obraz tnąc szablą twarz Matki Bożej.
REKLAMA
W 1655 roku na Polskę najechali Szwedzi. Padło wiele twierdz i miast. Jasna Góra, mimo przewagi liczebnej wroga, ocalała. Stało się to między innymi dzięki przeorowi klasztoru Augustynowi Kordeckiemu, który kierował obroną. Wydarzenie to utwierdziło wiernych, że Matka Boża opiekuje się Polakami, a sam obraz jest wyjątkowy. W 1717 roku dokonano pierwszej koronacji ikony. Wówczas też rodzi się ruch pielgrzymkowy.
vladamikule/You Tube
Po II wojnie światowej tradycje czci i pielgrzymowania do Matki Bożej rozwijał Prymas Tysiąclecia. To z jego inicjatywy odbyła się peregrynacja Czarnej Madonny po Polsce. Pielgrzymka rozpoczęła się w 1957 roku. Kulminacja przypadła na rok 1966, w którym obchodzono Tysiąclecie Chrztu Polski. Wtedy także oddano Polaków Matce Bożej.
Obecnie, Jasną Górę rocznie odwiedza kilka milionów wiernych z Polski i z zagranicy. To drugie po Lourdes, miejsce kultu Matki Bożej w Europie.
REKLAMA
IAR/iz
REKLAMA