"Punkt przełomowy". Polskie Radio 24 rozpoczęło nadawanie

1 września o godz. 6.00 rano informacyjno-publicystyczne Polskie Radio 24 rozpoczęło nadawanie na falach UKF. Do tej pory Polskie Radio 24 można było usłyszeć w internecie i w radiu cyfrowym.

2016-09-01, 14:26

"Punkt przełomowy". Polskie Radio 24 rozpoczęło nadawanie
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Powiązany Artykuł

Stanisławczyk b_1200.jpg
"Polskie Radio 24 to nowa jakość w eterze"

"Dziś otwiera się nowy etap w historii Polskiego Radia", mówiła na konferencji prasowej prezes publicznego radia Barbara Stanisławczyk. Podkreśliła, że nowa stacja będzie blisko ludzi, dla ludzi i dla społeczeństwa. - Polskie Radio 24 będzie informować o wszystkim, co dzieje się w Polsce i na świecie, będzie towarzyszyć ludziom, sprawom - zaznaczyła prezes. Powiedziała, że nowa stacja to nie tylko informacja, ale także publicystyka i debata publiczna.

Na antenie Polskiego Radia 24 będzie można usłyszeć między innymi "Stronniczy przegląd prasy" prezentowany przez dziennikarzy pięciu najważniejszych dzienników, rozmowy poranka 24 pod hasłem "24 pytania" i felietony. Ramówkę wzbogacą między innymi programy zatytułowane "Rozpruwacz kulturalny", "Konsument i rynek", "Życie nie tylko sportowe", "Wszystko jest historią".

- Cieszę się, że ten kanał wszedł na fale UKF - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Stanisław Szwed, wiceminister MRPiPS. - To dobry pomysł, żeby szybka, krótka informacja docierała do radiosłuchaczy. Życzę jak największej słuchalności - dodał.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła z kolei, że nazwa Polskie Radio zobowiązuje. - Mam nadzieję, że to będzie radio dobre, informacyjne, ale też obiektywne. Ta marka, którą przez wiele lat budowali radiowcy w Polsce zostanie zachowana. Polskie Radio zobowiązuje, żeby być najlepszym - zaznaczyła.

REKLAMA

- Rozpoczęcie przez Polskie Radio 24 nadawania naziemnego to punkt przełomowy w historii Polskiego Radia - uważa Cezary Gmyz. - Ludzie, którzy tworzą Polskie Radio 24 to niewątpliwie najlepsi polscy dziennikarze, najlepsi polscy publicyści. Jestem przekonany, że Polskie Radio 24 zajmie bardzo poczesną pozycję na radiowej mapie Polski - zaznaczył dziennikarz tygodnika "Do Rzeczy".

- To, że Polskie Radio nie ma swojego radia całodobowego wydawało mi się potwornym marnotrawstwem - powiedział dr Łukasz Jasina z Kultury Liberalnej. - Cieszę się, że Polskie Radio w końcu doszło do wniosku, że Polskie Radio 24 powinno być nieco lepiej wykorzystywane. Myślę, że dla Polskiego Radia 24 znajdzie się miejsce obok już istniejących stacji informacyjnych takich jak TOK FM. Dla każdego jest miejsce i cieszę się, że PR24 oto miejsce powalczy - dodał.

- Wielokrotnie mówiłem, że brakuje takie elementu mediów publicznych, który by mógł wprowadzić pewien spokój i porządek do naszej debaty publicznej. Odczuwam olbrzymią potrzebę takiego obiektywnego, obywatelskiego spojrzenia na polskie sprawy i rozmowy także o naszych sukcesach. Życzę Polskiemu Radiu 24, żeby miało jak najwięcej słuchaczy - zaznaczył prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.

- Zawsze wyjście na szerokie wody do słuchacza ogólnopolskiego to jest wielkie wyzwanie i wielka szansa dla każdej stacji, a jednocześnie wielka odpowiedzialność za przekaz. Ja mogę życzyć, żeby ten przekaz był interesujący, żebyście mogli zdobyć serca i zaufanie słuchaczy. Życzę wam udanych i dobrych audycji - powiedział Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

REKLAMA

- Ludzie potrzebują informacji. Informacja zaspokaja takie poczucie bezpieczeństwa. Radio informacyjne zaspokaja deficyt informacji. Polskie Radio 24 zawsze miało wiele aspektów, wiele tematów, wiele obszarów do zaoferowanie swoim słuchaczom. Jeśli to będzie kontynuowane, to odbiorca sam przyjdzie do takiego radia - powiedziała prof. Ewa Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych UW.

Polskie Radio 24 tworzy zespół ponad 60 dziennikarzy. Stacja rozpoczyna współpracę między innymi z Ryszardem Bugajem, Zdzisławem Krasnodębskim, Wiktorem Świetlikiem, Krzysztofem Masłoniem, Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Wrońskim.

Polskiego Radia 24 można słuchać zarówno w paśmie UKF, jak i cyfrowo. Na przykład w Warszawie na częstotliwości 92 MHz, w Krakowie - 97,2,w Gdańsku 93,4, we Wrocławiu 107,5. Stacja będzie nadawana na częstotliwościach dotychczasowej Czwórki. Przy czym Czwórka zostaje w medium najbliższym młodym słuchaczom, czyli w internecie.

aj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej