"Program 500+" także dla migrantów. Jest decyzja sądu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zdecydował, że świadczenie 500+ należy się cudzoziemce, której nadano status uchodźcy – informuje "Rzeczpospolita".
2016-10-10, 14:50
– To prawdopodobnie pierwsze orzeczenie, które dotyczy prawa uchodźców do uzyskania świadczenia 500+. Mamy nadzieję, że da ono początek linii orzeczniczej, która zagwarantuje realizację zasady równego traktowania wszystkich dzieci w zakresie dostępu do tego świadczenia – mówi "Rzeczpospolitej" Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. To właśnie RPD zaskarżył do sądu odmowę wypłaty 500+ cudzoziemce ze statusem uchodźcy.
Chodzi o kobietę z Azji Środkowej, która złożyła w kwietniu 2016 roku wniosek o przyznanie jej świadczenia 500+ na czworo dzieci. Odmowa władz Warszawy była uzasadniona tym, że na karcie pobytu kobiety nie było adnotacji "dostęp do rynku pracy", co ma być warunkiem przyznania świadczenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie całkowicie zgodził się ze stanowiskiem RPD powołując się na art. 3 Konwencji o prawach dziecka, który stanowi, że we wszystkich działaniach dotyczących dzieci, sprawą nadrzędną powinno być najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka.
Sąd zwrócił także uwagę na to, że przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci są nieprecyzyjne. RPD zwrócił na to uwagę minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W odpowiedzi szefowa resortu Elżbieta Rafalska stwierdziła, że proponowane zmiany będą rozważone.
REKLAMA
Minister potwierdziła równocześnie, że do 500+ są uprawnieni wszyscy cudzoziemcy, którzy mają dostęp do polskiego rynku pracy.
polskieradio.pl/"Rzeczpospolita"/iz
REKLAMA