Co znaleziono na "Łączce"? Dziś IPN podsumuje kolejny etap prac
Instytut Pamięci Narodowej przedstawi dziś podsumowanie poszukiwań szczątków ofiar reżimu komunistycznego, które od 19 września były prowadzone na "Łączce" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
2016-10-11, 08:47
Poszukiwania dotyczyły takich bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego jak gen. August Emil Fieldorf "Nil" - szef Kedywu Komendy Głównej AK czy rtm. Witold Pilecki - dobrowolny więzień Auschwitz i autor raportów o Holokauście.
Prace Instytutu miały szczególny charakter ze względu na znajdujące się na "Łączce" groby z lat 80., pod którymi znajdowały się szczątki ofiar komunistycznej bezpieki z okresu stalinizmu. Prowadzone były m.in. na specjalnych sitach, które pozwalały archeologom dokładnie przeszukiwać ziemię. Na początku tegorocznych prac IPN oszacował, że na terenie "Łączki" mogą znajdować się szczątki ok. 100 osób, które zostały zamordowane w latach 40. i 50. w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Ostateczny etap prac poszukiwawczych na Łączce na wojskowych Powązkach zakończy się wiosną przyszłego roku.
W konferencji prasowej, która odbędzie się w stołecznej siedzibie IPN na ul. Wołoskiej, wezmą udział: wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Anna Szeląg oraz dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski.
REKLAMA
Źródło: TVP Info
mr
REKLAMA