Reprywatyzacja w stolicy. Sprawa trafiła do sejmowej komisji samorządu terytorialnego

2016-10-19, 20:31

Reprywatyzacja w stolicy. Sprawa trafiła do sejmowej komisji samorządu terytorialnego
Na mocy dekretu Bieruta znacjonalizowano ponad 12 tys. ha stołecznych gruntów i ponad 20 tys. nieruchomości. Foto: Skitterphoto/Pixabay/Domena publiczna

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie odbiła się echem w całej Polsce; reprywatyzacja najbardziej odbiła się na kondycji lokatorów, którzy są przejmowani wraz ze swoją kamienicą "niczym towar i dodatek" - mówili posłowie PiS podczas posiedzenia komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Posłuchaj

Poseł Ryszard Bartosik z PiS zadał pytanie o osobistą odpowiedzialność Hanny Gronkiewicz Waltz za aferę reprywatyzacyjną/IAR
+
Dodaj do playlisty

Stołeczna reprywatyzacja i związane z nią nieprawidłowości, to temat środowego posiedzenia sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Informację w tej sprawie przedstawił posłom wiceprezydent Warszawy Witold Pahl (PO).

"

Grzegorz Woźniak Ta ekipa prawników dlatego była tak skuteczna, bo była znakomicie ustosunkowana i pomagała ważnym ludziom polskiej polityki

Posiedzenie zwołano na wniosek grupy posłów PiS

Reprezentowali ją Ryszard Bartosik i Grzegorz Woźniak. Bartosik ocenił, że decyzje podejmowane przez sądy i prokuraturę są co najmniej niejasne. Według Woźniaka, w stolicy na handlu roszczeniami dotyczącymi gruntów "wzbogacają się adwokaci oraz deweloperzy związani bardzo często z urzędnikami Ratusza".

- Ta ekipa prawników dlatego była tak skuteczna, bo była znakomicie ustosunkowana i pomagała ważnym ludziom polskiej polityki. Stwierdzenia pani prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz jakoby nikt nic nie wiedział, nikogo nie znał są naiwne i niewiele osób może wierzyć w wiarygodność tych tłumaczeń. Wszyscy się doskonale znali, prawie wszystko o sobie wiedzieli, bo to samo towarzystwo, ta sama spółdzielnia samopomocy - powiedział Woźniak. Ocenił, że Gronkiewicz-Waltz ponosi całkowitą odpowiedzialność za to, co się działo w sprawie reprywatyzacji.

Postępowania w prokuraturze

W sprawach dotyczących reprywatyzacji w Warszawie nikomu nie przedstawiono jeszcze zarzutów, przesłuchano zaś 167 urzędników z Ratusza - poinformował prokurator Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej.

"

Jacek Wygoda Wszystkie postępowania przygotowawcze, które są w tym momencie prowadzone, prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko

- Wszystkie postępowania przygotowawcze, które są w tym momencie prowadzone, prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko – powiedział Wygoda.

Wśród przesłuchiwanych nie było prezydentów Warszawy, lecz byli i obecni dyrektorzy oraz zastępcy dyrektorów ze stołecznego Ratusza. W sześciu przypadkach prokuratorzy musieli wystąpić o pomoc prawną do USA, Szwajcarii i państwa Saint Kittis i Nevis.

Prokuratorzy badają zarówno, czy doszło do wyłudzeń przez posłużenie się nieprawdziwymi lub podrobionymi dokumentami, jak i czy doszło do przestępstw urzędniczych – niedopełnienia obowiązków, niegospodarności lub zmowy.

Wygoda powiedział, że prócz postępowań karnych w sprawie reprywatyzacji ponad 150 kamienic prokuratura angażuje się w postępowania cywilne i administracyjne.

Odpowiedź Ratusza

Informację "na temat decyzji reprywatyzacyjnych oraz działań podjętych w celu wyjaśnienia sprawy afery reprywatyzacyjnej" przedstawił sejmowej komisji wiceprezydent stolicy Witold Pahl.

"Mała ustawa reprywatyzacyjna", 3,5 tys. mieszkań dla osób dotkniętych skutkami tzw. dekretu Bieruta - to niektóre działania, które podjęło miasto i Sejm ubiegłej kadencji, by złagodzić skutki problemów wynikających z reprywatyzacji - podkreślił Pahl.

Dodał, że do tej pory podejmowanych był ponad 20 inicjatyw ustawodawczych, żeby skutecznie rozwiązać problem związany z reprywatyzacją. Przyznał jednocześnie, że problemy te rozwiązane zostały jedynie częściowo.

"

Witold Pahl Zachowany zostaje społeczny ład i porządek gwarantujący zaspokajanie społecznych potrzeb w dzielnicach

- Ze strony urzędu miasta st. Warszawy wielokrotnie były podejmowane próby, aby kwestia zwrotów i odszkodowań, które w znaczący sposób ciążą na budżecie miasta i stanowią o braku pewności mienia wspólnego mieszkańców miasta Warszawy, rozwiązać w taki sposób, który będzie zgodny z zasadą sprawiedliwości społecznej, ale również z poszanowaniem prawa własności - mówił.

TVP Info

Wiceprezydent przypomniał, że 2014 roku uchwalono tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną, która m.in. wprowadziła ograniczenie handlu roszczeniami na terenie stolicy, wygasiła sprawę tzw. śpiochów, czyli nieruchomości, co do których prawo własności nie zostało jeszcze zgłoszone, a także dała podstawę do odmowy zwrotu tych nieruchomości, które służą celom publicznym, jakim jak: przedszkola, żłobki, parki, czy nawet jeden z budynków KPRM.

- Oczywiście wiąże się to z koniecznością wypłaty odszkodowania, ale zachowany zostaje społeczny ład i porządek gwarantujący zaspokajanie społecznych potrzeb w dzielnicach - zaznaczył Pahl.

"Ochrona ludzkiej godności"

Wskazywał, że miasto uruchomiło szereg działań, których celem była "ochrona ludzkiej godności". - Nikt nie jest doskonały, mamy tego świadomość. Uruchomione programy pomocowe dla osób dotkniętych skutkami kryzysu dekretowego to ponad 3,5 tys. mieszkań, które były przekazywane dla osób dotkniętych działaniami tzw. dekretu Bieruta. To także pomoc socjalna - mówił wiceprezydent Warszawy.

- Kolejnym rozwiązaniem, które daje dzisiaj bardzo wyraźny sygnał, że wspólny majątek mieszkańców miasta Warszawy jest bezpieczny, to nie tylko informacja o wstrzymaniu wydawania tych nieruchomości. To także wprowadzona procedura ponownej analizy tej dokumentacji, która jest dzisiaj podstawą do wydawania tych nieruchomości" - podkreślał wiceprezydent stolicy.

TVN24/x-news

Resort sprawiedliwości opracował projekt ustawy zmierzający do powołania komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne wydawane dla Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem - poinformowali we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

PAP/IAR/iz

Polecane

Wróć do strony głównej