Minister Rafalska: chcemy by rodziny uwierzyły, że program 500+ to priorytet
- Bardzo nam zależy, by polskie rodziny uwierzyły w to, że dajemy gwarancję finansowania programu 500+. To jest dla nas absolutny priorytet - mówiła podczas czwartkowej debaty o programie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. - 3,78 mln dzieci otrzymuje świadczenie z programu 500+ - dodała.
2016-10-20, 16:03
Jak podkreślała, bez tej pewności, że program będzie finansowany i poczucia bezpieczeństwa polskich rodzin, decyzje o drugim i kolejnym dziecku będą wciąż odkładane.
"Dopóki rządzimy, te pieniądze będą"
Podczas czwartkowej debaty o programie Rodzina 500+ Rafalska poinformowała też, że liczba pierwszych lub jedynych dzieci objętych świadczeniem, czyli po spełnieniu kryterium dochodowego, to 1,59 mln. Liczba drugich i kolejnych dzieci otrzymujących świadczenia to 2,19 mln.
(Film - "Wypłacalność środków w ramach 500 plus nie przyczyniła się do bezrobocia". Źródło: TVP INFO)
REKLAMA
Rafalska przekonywała, że rząd PiS zrobi wszystko, by pieniądze na program były zagwarantowane. - Dopóki rządzimy, te pieniądze będą - powiedziała. Dodała, że taki pogląd ma nie premier rządu i minister rodziny, ale i każdy członek Rady Ministrów.
Szefowa resortu rodziny mówiła również, że choć resort otwarty jest na pewne modyfikacje programu, jego fundamenty na pewno się nie zmienią: nie ma planów zmiany definicji pierwszego dziecka, kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia, bądź wprowadzania dodatkowych kryteriów.
Powiązany Artykuł
![rafalska 1200 free.jpg](http://static.prsa.pl/images/d4d3af14-f043-45de-9078-a3a42ec84246.jpg)
Minister pracy: polityka senioralna jednym z priorytetów rządu
55 proc. dzieci jest objętych programem
Niemal 39 proc. dzieci objętych świadczeniem mieszka w gminach miejskich (1,46 mln), a ponad 36 proc. w gminach wiejskich (1,36 mln). Pozostałe 0,95 mln, ponad 25 proc., to dzieci z gmin miejsko-wiejskich. W sumie w całej Polsce programem Rodzina 500 plus objętych jest 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat. Najwięcej w woj. lubelskim (61 proc.) oraz w woj. podlaskim, podkarpackim i świętokrzyskim (60 proc.).
Podczas debaty CBOS zaprezentował swoje najnowsze badania na temat programu. Wynika z nich, że Polacy wydają pieniądze ze świadczenia najczęściej na odzież (31 proc.), obuwie (29 proc.), wyjazdy wakacyjne i książki lub pomoce edukacyjne (po 22 proc.).
Świadczenia a praca
Respondentów pytano też, czy ze względu na świadczenie wychowawcze zamierzają zrezygnować z pracy. Nikt nie odpowiedział twierdząco na to pytanie. 1 proc. pytanych zadeklarowało, że zamierza zmniejszyć bądź zmniejszyło wymiar czasu pracy, 5 proc. respondentów powiedziało natomiast, że zamierza podjąć lub podjęło pracę. Nikt nie zadeklarował chęci zwiększenia wymiaru czasu pracy.
Świadczenie wychowawcze z programu 500+ wypłacane jest od 1 kwietnia. Przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach, po spełnieniu kryterium dochodowego, również na pierwsze dziecko.
PAP/dcz
REKLAMA
REKLAMA