Nie ma na razie umowy o wolnym handlu UE z Kanadą. Minister z Kanady: jestem bardzo zawiedziona
Sprzeciw Walonii, francuskojęzycznego regionu w Belgii, uniemożliwił dziś europejskim przywódcom zaakceptowanie porozumienia. Nie mogli oni też dać tym samym zielonego światła dla podpisania dokumentu.
2016-10-21, 20:59
Posłuchaj
Nie udało się podpisać umowy o wolnym handlu UE z Kanadą. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Dodaj do playlisty
Kanadyjska minister do spraw handlu Chrystia Freeland przyleciała specjalnie na rozmowy do Walonii.
Nie negocjowała z przedstawicielami Komisji Europejskiej, czy unijnych krajów, bo te poparły porozumienie.
To 3,5- milionowa Walonia podtrzymała sprzeciw mimo zapewnień, że umowa nie doprowadzi do obniżenia unijnych standardów żywnościowych i środowiskowych, nie ograniczy standardów socjalnych i nie sprawi, że międzynarodowe korporacje będą nadużywały arbitraż, by pozywać unijne kraje.
Kanadyjska minister Jestem bardzo zawiedziona
Kanadyjska minister drżącym głosem mówiła o fiasku porozumienia. - Pracowałam ciężko, ale okazuje się, że Unia Europejska nie jest obecnie w stanie zawrzeć umowy międzynarodowej nawet z takim przyjacielskim krajem jak Kanada. Jestem bardzo zawiedziona - powiedziała Chrystia Freeland.
REKLAMA
Mimo fiaska rozmów, Komisja Europejska wciąż liczy, że w najbliższych dniach uda się rozwiać wszystkie obawy Walonii i unijni liderzy podpiszą umowę. Może nie 27 października jak planowano, ale trochę później.
Kanadyjska minister UE nie jest w stanie zawrzeć umowy międzynarodowej
W czwartek KE dała rządowi Walonii instrument interpretacyjny, który miał być dołączony do umowy. Liczno, że to przekona Walonię do wycofania sprzeciwu - ale tak się nie stało.
![Premier Walonii Paul Magnette](http://static.prsa.pl/images/b07e2682-7cc6-48fa-b598-f980a8e5e309.jpg)
Premier Walonii miał "za mało czasu"
Premier należącej do Belgii Walonii, poprosił o "nieco czasu", aby przeprowadzić debaty na temat umowy CETA. Poinformował o tym w rozmowie z agencją AFP. Paul Magnette dodał, że "demokracja wymaga czasu". Powiedział przy tym, że nie prosi o wielomiesięczną zwłokę. Jednocześnie zaznaczył, że w tak poważnej sprawie nie można przeprowadzić procesu legislacyjnego w ciągu dwóch dni.
Premier Walonii Demokracja wymaga czasu
Parlament Walonii w tym tygodniu poparł wniosek wzywający federalny rząd w Brukseli do odejścia od ratyfikacji CETA.
REKLAMA
Belgijski rząd popiera unijną umowę z Kanadą, jednak do jej formalnego zatwierdzenia wymagana jest zgoda parlamentów regionów federalnych.
Paul Magnette powiedział, że Komisja Europejska rozpoczęła z nim rozmowy o umowie CETA dopiero na początku października, a premier Kanady Justin Trudeau zamierza podpisać porozumienie już pod koniec miesiąca. Premier Walonii uznał, że to zbyt mało czasu.
Aby doszło do ratyfikacji CETA, musi się za nią opowiedzieć wszystkie 28 państw członkowskich UE.
IAR//PAP/agkm
REKLAMA
REKLAMA