Będzie współpraca wojskowa? Marszałek Senatu w Estonii. Wkrótce do Tallina uda się szef MON

2016-10-24, 18:35

Będzie współpraca wojskowa? Marszałek Senatu w Estonii. Wkrótce do Tallina uda się szef MON
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i przewodniczący Riigikogu, estońskiego parlamentu, Eiki Nestor (P) po spotkaniu w parlamencie Estonii w Tallinnie. Foto: PAP/Marcin Obara

Wizyta w Estonii wpisuje się w naszą politykę zagraniczną, która ma na celu wzmocnienie relacji z państwami naszego regionu – powiedział dziennikarzom marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Posłuchaj

Pierwszy dzień wizyty Marszałka Senatu w Estonii. Relacja Piotra Pogorzelskiego z Tallina (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

jm12.jpg
Jan Malicki: państwa regionu zainteresowane inicjatywami Polski

Bezpieczeństwo w Europie, sytuacja w Unii Europejskiej po Brexicie i kwestia uchodźców to główne tematy rozpoczętej dziś wizyty marszałka Senatu w Tallinie.

Stanisław Karczewski spotkał się z przewodniczącym miejscowego parlamentu Eiki Nestorem, a także z członkami komisji parlamentarnych zajmujących się obronnością, polityką zagraniczną i europejską.

Marszałek Stanisław Karczewski powiedział, że jego wizyta ma służyć przede wszystkim przygotowaniu gruntu i dobrego klimatu dla dalszych kontaktów Polski i Estonii. Chodzi tu głównie o planowaną na styczeń wizytę w Tallinie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który będzie rozmawiał o współpracy dwustronnej.

Przewodniczący estońskiego parlamentu powiedział z kolei, że Polska i Estonia tak samo oceniają sytuację w Europie.

Otwierając razem ze Stanisławem Karczewskim wystawę poświęconą Grupie Wyszehradzkiej Eiki Nestor podkreślił konieczność współpracy państw bałtyckich, czyli Estonii, Łotwy i Litwy z krajami Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polską, Węgrami, Czechami i Słowacją.

O bezpieczeństwie. Do Estonii pojedzie minister obrony

Stanisław Karczewski na pytanie, czy podczas wizyty w Estonii będzie poruszał temat współpracy wojskowej, odpowiedział, że "na początku przyszłego roku Estonię odwiedzi szef MON Antoni Macierewicz".

- Będzie wtedy rozmawiał już o szczegółach. Na pewno ja również wspomnę o ważnym elemencie, który łączy nas, a dotyczy bezpieczeństwa naszego regionu – podkreślił.

- Na pewno będziemy rozmawiać o wyniku szczytu NATO w Warszawie. Ten szczyt przyniósł nam, państwom Europy Środkowej i Wschodniej, ale też państwom bałtyckim, bardzo dobre rozwiązanie – wzmocnienie wschodniej flanki, co jest istotne dla bezpieczeństwa tego regionu - wskazał marszałek.

Wzmocnienie współpracy

- To ważna wizyta, która wpisuje się w naszą politykę zagraniczną. Polityka zagraniczna prowadzona przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i przeze mnie ma na celu wzmocnienie naszej pozycji w naszym regionie – powiedział dziennikarzom Karczewski. Jak dodał, jest to istotne m.in. ze względu na Brexit oraz zmiany, jakie zachodzą w Europie.

Marszałek przypomniał, że niedawno uczestniczył w spotkaniu przewodniczących Senatów w Bernie, gdzie spotkał się m.in. z szefami izb wyższych Niemiec i Francji.

- Podpisaliśmy deklarację współpracy, bardzo częstych spotkań, wzmocnionego dialogu. Mam nadzieję, że ta dzisiejsza wizyta wpłynie na wzmocnienie naszych relacji w Europie Środkowej i regionie państw bałtyckich – zaznaczył.

Spotkanie z Polonią/ "Tylu ambasadorów nie ma żaden kraj"

Stanisław Karczewski spotkał się też z miejscowymi Polakami. Szacuje się, że w liczącej milion 300 tysięcy mieszkańców Estonii mieszka około 2 - 2,5 tysiąca osób narodowości polskiej.

- Polonia to 16-20 mln Polaków rozrzuconych po wszystkich kontynentach. W każdym kraju, który odwiedzamy, spotykamy się z Polonią; to dla nas niezwykle ważne. Dla nas, dla Polaków, którzy mieszkają w Polsce, dla tych, którzy rządzą – mówił Karczewski.

- Chcę, abyśmy wspólnie budowali wspólnotę narodową, bo stanowimy w sumie wspólnotę 56-milionową, to wielki kapitał – podkreślił, tłumacząc, że proporcjonalnie do liczby mieszkańców "tylu ambasadorów nie ma żaden kraj”.

- Bardzo chcemy zabiegać o to, abyście Państwo z nami współpracowali, abyście jak najdłużej i jak najmocniej czuli więź z Polską – apelował marszałek.

Wyraził też przekonanie, że jedną z najważniejszych rzeczy z punktu widzenia Polonii jest to, by "przekazywać kolejnemu pokoleniu miłość do Ojczyzny”. - Przekazywać naukę języka polskiego, przekazywać historię i wiedzę o Polsce – stwierdził.

- Wiem, że w wielu miejscach tak jest. Wiem, że i tutaj tak jest - zaznaczył.

Karczewski wyraził też opinię, że "ostoją polskości w każdym kraju jest Kościół”. - Wszystkim księżom, wszystkim siostrom dziękuję za dbałość o ofiarę, za dbałość o język polski, za więź z Polską - mówił, zwracając się do zgromadzonych w ambasadzie duchownych.

W spotkaniu z marszałkiem Karczewskim udział wzięli przedstawiciele polonijnych organizacji: Związku Polaków w Estonii „Polonia” z Tallina, Związku Polaków w Kohtla Jarve, Stowarzyszenia Polskiego w Narwie i Polskiego Klubu "Polonez”.

PAP/IAR/agkm

 

Polecane

Wróć do strony głównej