Bitwa o Mosul. Państwo Islamskie chciało użyć 25 tysięcy cywilów jako żywych tarcz
Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) usiłowali przewieźć ok. 25 tys. cywilów z miejscowości leżącej na południe od Mosulu. Możliwe, że chcieli użyć ich jako żywych tarczy w walkach z irackimi siłami prowadzącymi ofensywę na to miasto - podało we wtorek UNHCHR.
2016-11-01, 15:31
Rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR) Ravina Shamdasani poinformowała, że dżihadyści w poniedziałek we wczesnych godzinach porannych, ciężarówkami i minibusami transportowali ludzi z miejscowości Hammam Al-Alil leżącej ok. 25 km na południe od Mosulu.
Większość samochodów zawrócono pod presją patrolujących samolotów koalicji międzynarodowej, jednak niektóre pojazdy dotarły w miejsca położone kilkanaście kilometrów na północ w stronę Mosulu - oświadczyła Shamdasani na briefingu w Genewie.
Rzeczniczka UNHCHR poinformowała ponadto, że dżihadyści z IS w okolicach Mosulu zamordowali w sobotę 40 byłych członków irackich sił bezpieczeństwa i wrzucili ich ciała do rzeki Tygrys.
REKLAMA
AERIAL: Iraqi forces build-up near #Mosul as army enters #ISIS stronghold
— RT (@RT_com) 1 listopada 2016
Courtesy: @Ruptly https://t.co/Mc7qDHwMWk pic.twitter.com/em6PjPV3uu
Również w piątek UNHCHR informowało, że Państwo Islamskie uprowadziło "dziesiątki tysięcy" mężczyzn, kobiet i dzieci z okolic Mosulu i wykorzystuje ich jako żywe tarcze w miarę zbliżania się do miasta ofensywy irackich sił rządowych.
Iraccy "specjalsi" odbili budynek państwowej telewizji
#Iraq's troops reach #Mosul as offensive against IS continues: https://t.co/LyfjwTYwFe@BBCiPannell has been advancing with them. pic.twitter.com/sIUWXosXAe
— BBC News (World) (@BBCWorld) 1 listopada 2016
Elitarne jednostki irackiej armii odbiły z rąk bojowników tzw. Państwa Islamskiego budynek państwowej telewizji na obrzeżach Mosulu. Siły rządowe w pełni opanowały też wioskę Gogdżali na przedmieściach, o którą toczyły się ciężkie walki z dżihadystami.
Informacje o zdobyciu Gogdżali i budynku telewizji przez jednostki specjalne podali ich dowódcy. Opanowanie wioski otworzyło wojskowym drogę do wkroczenia do Mosulu. Dżihadyści nie zamierzają jednak dawać za wygraną i starają się opóźniać postępy żołnierzy poprzez budowę betonowych barykad i podkładanie min na drogach.
REKLAMA
Źródło: RUPTLY/x-news
Mosul, jedno z największych miast Iraku, pozostaje w rękach dżihadystów od czerwca 2014 roku. Od ponad dwóch tygodni iracka armia i kurdyjscy bojownicy (peszmergowie) prowadzą ofensywę, której celem jest odbicie miasta. Są wspierani z powietrza przez koalicję pod dowództwem USA do walki z tą radykalną sunnicką organizacją zbrojną. W sobotę do walk włączyły się proirańskie szyickie milicje w Iraku, mające na celu odcięcie drogi między Mosulem a Ar-Rakką, głównym bastionem IS w Syrii.
Na razie żołnierze odnoszą sukcesy, a bojownicy IS cofają się na niemal wszystkich frontach. Mimo to wielu obserwatorów wskazuje, że opanowanie Mosulu nie będzie łatwe, a starcia z dżihadystami mogą być bardzo ciężkie i przybrać charakter walk o każdy dom i ulicę.
IAR/PAP/dad
REKLAMA
REKLAMA