Prezydent Andrzej Duda: chylę czoła przed dorobkiem adwokatury

Chylę czoła przed wielkim dorobkiem polskiej adwokatury na przestrzeni polskich dziejów - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas XII Krajowego Zjazdu Adwokatury w Krakowie.

2016-11-25, 15:26

Prezydent Andrzej Duda: chylę czoła przed dorobkiem adwokatury
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystej inauguracji XII Krajowego Zjazdu Adwokatury.Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Posłuchaj

Prezydent podkreślał, że przybył do Krakowa z trzech powodów. Jednym z ich jest szacunek do prawników (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W swoim wystąpieniu prezydent m.in. wspominał adwokatów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Źródło: TVPInfo

Mówił też o "wielkiej karcie polskiej adwokatury okresu komunizmu, kiedy próbowano założyć kaganiec polskiej adwokaturze; kiedy nie było to bezpieczne, bo można było nawet stracić życie". Wymienił nazwiska nieżyjących już adwokatów, którzy bronili w procesach politycznych w PRL - m.in. Macieja Bednarkiewicza, Macieja Dubois i Władysława Siłę-Nowickiego oraz żyjących - Jana Olszewskiego i Czesława Jaworskiego.

"

Andrzej Duda To jest ten trzon polskiej adwokatury, który zbudował jej piękną kartę

– To jest ten trzon polskiej adwokatury, który zbudował jej piękną kartę – powiedział Duda. – To oni zbudowali opinię w społeczeństwie o polskiej adwokaturze wbrew tym, bo też tacy w polskiej adwokaturze wtedy byli, którzy współpracowali z reżimem komunistycznym – dodał prezydent.

– Ale byli ci sprawiedliwi, którzy się nie bali, mimo ryzyka, które się z tym wiązało wtedy. I to oni wybudowali adwokaturę taką, jaką byśmy wszyscy chcieli widzieć: ci, którzy mówią o sobie, że są państwowcami, ci, którzy mówią o sobie, że są patriotami – oświadczył Duda.

– I to jest ta wielka karta polskiej adwokatury, przed którą z cała pewnością wszyscy, z prezydentem RP na czele, powinni pochylić czoło. I chylę to czoło dzisiaj przed tym wielkim dorobkiem polskiej prokuratury na przestrzeni polskich dziejów – powiedział Duda, co zebrani przyjęli oklaskami.

Prezydent apelował o obiektywizm

Podczas swojego wystąpienia prezydent zwrócił się do środowiska adwokackiego z prośbą o zachowanie obiektywizmu w kwestiach politycznych. "Jeżeli jako środowisko wypowiadacie się państwo, czy będziecie się wypowiadali w przyszłości w sprawach czysto politycznych, czy ze styku prawa i polityki, proszę o jedno: prosiłbym o jak największe zachowanie obiektywizmu w sferze faktów. To znaczy, żeby je przedstawiać takimi, jakimi one były, oraz w takiej kolejności, w jakiej wystąpiły. W sferze także ich oceny i znaczenia dla sprawy prosiłbym o obiektywizm" - powiedział.

Duda prosił także władze adwokatury, aby ich stanowisko - jako całości - było jak najbardziej wyważonym i zobiektywizowanym. "Bo tylko wtedy będzie można powiedzieć, że adwokatura ocenia sytuację i zajmuje swoje stanowisko. Czyni wszystko, żeby nie stanąć po żadnej stronie sceny politycznej w sposób zdecydowany" - podkreślił.

dad

Polecane

Wróć do strony głównej