XII Krajowy Zjazd Adwokatury w Krakowie. "Ważna instytucja państwa polskiego"

Wybór nowych władz oraz wyznaczenie kierunków działań na najbliższe lata to jedne z zadań, które czekają delegatów XII Krajowy Zjazd Adwokatury w Krakowie.

2016-11-25, 21:59

XII Krajowy Zjazd Adwokatury w Krakowie. "Ważna instytucja państwa polskiego"
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystej inauguracji XII Krajowego Zjazdu Adwokatury. Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Posłuchaj

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara uważa, że aby zbudować silne i cenione środowisko, trzeba najpierw - jak sie wyraził - "uporządkować jego wewnętrzne podwórko"/IAR
+
Dodaj do playlisty

W przemówieniu rozpoczynającym obrady prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara wskazał uczestnikom zjazdu konieczność zastanowienia się nad fundamentalnymi pytaniami. Zdaniem Andrzeja Zwary, adwokatura musi rozstrzygnąć, którą drogą chce dalej pójść. Nakreślił trzy możliwości.

"

 Andrzej Zwara Nie ma sfery życia, która by nie była regulowana

Według prezesa NRA, Adwokatura może przyjąć rys związku zawodowego, który dba o wynagrodzenia i zabezpieczenie socjalne swoich członków. Może być - jak to określił Andrzej Zwara - "organizacją polityczną", która bierze aktywny udział w toczących się obecnie sporach, albo może stać się "społecznie, proobywatelsko zaangażowaną wspólnotą, która rozwija dorobek poprzednich pokoleń adwokatów" - mówił prezes Andrzej Zwara.

"

Andrzej Duda Chylę czoła przed wielkim dorobkiem polskiej adwokatury na przestrzeni polskich dziejów

"Palestra jest ludziom potrzebna"

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej uważa, że aby zbudować silne i cenione środowisko, trzeba najpierw - jak sie wyraził - "uporządkować jego wewnętrzne podwórko". Tłumaczył, że chodzi o poprawienie "infrastruktury materialnej i społecznej", stworzenie podstawy współpracy i dialogu, a także zbudowanie więzi międzypokoleniowe w środowisku adwokackim.


Powiązany Artykuł

duda 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: chylę czoła przed dorobkiem adwokatury

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podkreślił, że palestra jest ludziom potrzebna, szczególnie teraz w związku z rosnącą jurydyzacją życia i dążeniem do jego regulacji. - Nie ma sfery życia, która by nie była regulowana - mówił prezes Andrzej Zwara. Dlatego "obywatele potrzebują specjalistów, ludzi kompetentnych, ich wiedzy. Potrzebują przewodników i pomocników - przekonywał adwokat.

Andrzej Duda na Zjeździe

Wśród zaproszonych gości zjazdu był prezydent Andrzej Duda, który w wystąpieniu mówił o szacunku, którym darzy środowisko adwokatów i jego władze uosobione przez Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej i jej prezesa. Adwokaturę prezydent nazwał "ważną instytucją Państwa polskiego".

- Chylę czoła przed wielkim dorobkiem polskiej adwokatury na przestrzeni polskich dziejów - powiedział prezydent.

Prezydent dodał, że przybył do Krakowa również ze względu na szacunek dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz dla byłej prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joanny Agackiej-Indeckiej, która także zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Apel o obiektywizm

W przemówieniu prezydent prosił, aby środowisko adwokackie dostrzegało problemy związane ze sprawami dyscyplinarnymi. Apelował, by członkowie palestry, a zwłaszcza osoby odpowiedzialne za kwestie dyscyplinarne, nie kierowali się zasadami koleżeńskości, ale dobrem zawodu adwokackiego, który jest zawodem zaufania publicznego, oraz troską o interes i dobre imię samorządu.

Prezydent prosił również o obiektywizm, gdy środowisko adwokatów zabiera głos w sprawach politycznych, bądź w kwestiach ze styku prawa i polityki. Wyjaśnił, że przez zachowanie obiektywizmu rozumie przedstawianie faktów takimi, jakimi były i w takiej kolejności, w jakiej wystąpiły. Apelował także o obiektywne oceny znaczenia faktów.

TVP Info

Prezydent podkreślił, że nie powinno się nic zmieniać w kwestii dostępności od zawodu adwokata, a także połączeniu zawodu adwokata i radcy prawnego.

Do Krakowa przyjechali delegaci reprezentujący 25-tysięczne środowisko z 24 izb adwokackich w Polsce, a także zaproszeni goście reprezentujący inne środowiska prawnicze, władze państwowe i samorządowe oraz goście z zagranicy.

Podczas zjazdu delegaci wybiorą nowe władze samorządu, w tym prezesa, członków Naczelnej Rady Adwokackiej, prezesa i sędziów Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, przewodniczącego i członków Wyższej Komisji Rewizyjnej oraz Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury.

Zjazd potrwa do niedzieli.

iz


Polecane

Wróć do strony głównej