Viktor Orban z wizytą w Krakowie. Premier Węgier spotka się z Jarosławem Kaczyńskim?
Goszczący w Polsce premier Węgier Victor Orban weźmie dziś w Krakowie udział w konferencji naukowej "Europa Centralis: losy regionu na przestrzeni dziejów" dedykowanej pamięci prof. Wacława Felczaka - wybitnego historyka, znawcy dziejów Węgier.
Viktor Orban z wizytą w Krakowie. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
Dodaj do playlisty
Szef węgierskiego rządu w latach 80. uczestniczył w wykładach profesora; konferencja została przez niego objęta honorowym patronatem.
W Collegium Maius przewidziano wystąpienie Viktora Orban, później złoży on kwiaty pod tablicą upamiętniającą polskiego profesora, a przy ul. Sławkowskiej odsłoni tablicę poświęconą solidarności polsko-węgierskiej w 1956 r.
Rano premier Węgier spotkał się z ustępującym metropolitą krakowskim. W czasie prywatnej wizyty w Krakowie Wiktor Orban rozmawiał ze Stanisławem Dziwiszem.
- Spotkanie trwało pół godziny i miało charakter prywatny - mówi ksiądz Piotr Studnicki - rzecznik Archidiecezji Krakowskiej.
Po rozmowie z kardynałem premier Węgier obejrzał salę „okna papieskiego” i kaplicę w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Wiktor Orban zwiedził także Collegium Maius - najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego.
REKLAMA
Po południu premier Węgier złoży wieniec przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu, a następnie spotka się z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.
Mimo że wizyta ma charakter prywatny, Viktor Orban spotkał się w czwartek z premier Beatą Szydło.
Źr. TVP Info
Jak informowała wcześniej KPRM, tematem rozmowy miał być m.in. unijny szczyt, na którym w przyszłym tygodniu unijni przywódcy omówią kwestie migracji i polityki azylowej.
REKLAMA
Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli z udziałem szefów państw i rządów krajów członkowskich UE planowany jest na 15 grudnia. Wśród jego głównych tematów mają znaleźć się migracje oraz unijna polityka azylowa.
Jak przekonywał pod koniec listopada wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, możliwe jest, że podczas szczytu uda się doprowadzić do przełomu i wypracować kompromis między krajami członkowskimi w sprawie reformy polityki azylowej.
Przedmiotem sporu wewnątrz UE w tej sprawie był dotąd m.in. proponowany pierwotnie przez Komisję Europejską stały system obowiązkowej relokacji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej, a także możliwość wykupienia się z obowiązku relokacji - kraj, który nie chce przyjąć uchodźców, miałby zapłacić 250 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę.
Europejscy liderzy mają w Brukseli omawiać ponadto kwestie związane m.in. z rynkiem wewnętrznym UE, inwestycjami, problemami socjalnymi, bezpieczeństwem, Brexitem, a także losami umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą w kontekście negatywnego wyniku przeprowadzonego w tej sprawie w Holandii referendum.