Duże podziały w Unii Europejskiej w sprawie sposobów rozwiązania kryzysu migracyjnego
Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych 28 krajów w Brukseli nie przyniosło rezultatów, ani przełomu. Słowacji, której półroczne przewodnictwo kończy się za nieco ponad trzy tygodnie, nie udało się doprowadzić do porozumienia.
2016-12-09, 20:20
Posłuchaj
Rozbieżności dotyczą proponowanego przez Komisję Europejską, automatycznego podziału uchodźców między unijne kraje. - Mamy dużo zadania domowego do odrobienia w najbliższych miesiącach - mówił po spotkaniu komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos.
Nie wiadomo, czy miesiące wystarczą, bo podziały są głębokie. - Grupa Wyszehradzka ocenia bardzo negatywnie pomysły automatyzmu widząc w nich środek przyciągający, co będzie oznaczało kontynuowanie tego kryzysu - powiedział Polskiemu Radiu wiceminister spraw wewnętrznych Jakub Skiba.
Z kolei Grecja i Włochy nie chcą się zgodzić na jakiekolwiek wyłączenia, uważają, że uchodźcy powinni być rozmieszczani we wszystkich krajach. Słowacja próbowała jeszcze wprowadzić zmiany do propozycji Komisji, by solidarność nie była mierzona tylko liczbą przyjmowanych uchodźców, ale także wsparciem w ochronie granic zewnętrznych i pomocą finansową. Jednak na to nie zgodziły się Włochy i Grecja, wspierane przez Maltę, Szwecję i Niemcy.
mr
REKLAMA
REKLAMA