Największe prywatne archiwum AK trafiło do Archiwum Akt Nowych
Oryginalne dokumenty, druki ulotne, periodyki i plakaty ZWZ-AK oraz duży zbiór materiałów opisujących działalność Polskiego Państwa Podziemnego i jego żołnierzy zebrany w Archiwum Stanisława Kostki-Dąbrowy trafiło do Archiwum Akt Nowych.
2016-12-20, 15:30
- Stanisław Kostka-Dąbrowa przekazuje nam partiami już od jakiegoś czasu dokumenty ze swojego archiwum. Do tej pory trafiła do nas najcenniejsza jego część w postaci dokumentów oryginalnych Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej. Najcenniejsza, bo tych dokumentów w kontekście poszczególnych okręgów AK i Państwa Podziemnego zachowało się najmniej. To kilka tysięcy oryginalnych meldunków, szkiców, raportów, sprawozdań, wykazów, rozkazów wytworzonych na terenie okręgu krakowskiego AK - mówił zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych ds. informacji naukowej, udostępniania i archiwów społecznych Mariusz Olczak.
W jego ocenie to bardzo cenne materiały, ponieważ bez nich niemożliwe jest napisanie historii tego, co się działo w Krakowie, na terenie dawnego woj. małopolskiego w okresie II wojny. - Jest tam tak dużo informacji, że bez tych dokumentów po prostu jest to niemożliwe. To takie najważniejsze archiwum do opisu tego, co się działo w Krakowie w okresie II wojny w konspiracji. To dokumenty w stanie w jakiejś części do konserwacji, co będziemy starali się jak najszybciej uczynić, by móc te dokumenty udostępnić - powiedział.
Wśród najcenniejszych z przekazanych dokumentów wymienił m.in. oryginał raportu z zamachu na generalnego gubernatora Hansa Franka 29 stycznia 1944 r. - Jest bardzo ciekawa kolekcja szkiców i meldunków Kedywu Okręgu Krakowskiego, które opisują wszystkie akcje przeprowadzone przez Kedyw na terenie Krakowa i inspektoratów oraz Podokręgu Rzeszów. Wreszcie materiały kontrwywiadu Komendy Okręgu Krakowskiego, korespondencja z władzami Komendy Głównej Okręgu. To bardzo duża, ciekawa kolekcja - podkreślił Olczak.
Archiwum Stanisława Kostki-Dąbrowy to, zdaniem historyków, największe obecnie prywatne archiwum Armii Krajowej. Jego twórca zbierał materiały od czasu wojny. Udało mu się zgromadzić kilkadziesiąt metrów oryginalnych dokumentów, druków ulotnych, periodyków, plakatów ZWZ-AK oraz duży zbiór materiałów opisujących działalność Polskiego Państwa Podziemnego i jego żołnierzy.
REKLAMA
Oryginalne dokumenty z okresu II wojny dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych trafiły do zasobu Archiwum Akt Nowych.
Stanisław Dąbrowa-Kostka urodził się 11 października 1924 r. w Przemyślu. Był oficerem AK oraz WIN. Odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari V klasy, Orderem Polonia Restituta III i IV klasy, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Armii Krajowej. Autor i współautor publikacji o AK m.in. "W okupowanym Krakowie", "Hitlerowskie afisze śmierci", "Dynamit", Akcja "N", "Rozkaz: zdobyć więzienie". Jest laureatem Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej IPN oraz honorowym obywatelem Jasła za udział w 1943 r. w akcji uwolnienia więźniów z tamtejszego więzienia.
mr
REKLAMA