OBWE ostrzega przed nasileniem przemocy na wschodzie Ukrainy

2016-12-22, 21:20

OBWE ostrzega przed nasileniem przemocy na wschodzie Ukrainy
Na wschodzie Ukrainy wciąż toczy się wojna. Foto: mil.gov.ua/Flickr

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zauważyła, że w ostatnich dniach na wschodzie Ukrainy zintensyfikowały się walki między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami.

Wiceszef misji OBWE w Donbasie Alexander Hug powiedział dziennikarzom, że w ciągu tygodnia liczba przypadków naruszenia rozejmu, odnotowanych przez obserwatorów organizacji, "zwiększyła się o 75 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem".

Według Huga wykorzystanie broni ciężkiej, zakazanej przez porozumienia z Mińska, zwiększyło się trzykrotnie.

Powiązany Artykuł

ukraina flaga 1200.jpg
Wojna na Ukrainie

- W ubiegłym tygodniu nasi obserwatorzy odnotowali 985 ataków z moździerzy, czołgów, artylerii i wyrzutni rakietowych, podczas gdy w poprzednim tygodniu odnotowano ich 242 - wskazał Hug. Jak dodał, "za tymi faktami stoi ogromny wzrost przemocy".

Od niedzieli ukraińskie siły rządowe ogłosiły, że straciły ok. 10 swoich żołnierzy w walkach z separatystami - podała agencja AFP, zastrzegając, że separatyści rzadko informują o własnych stratach.

W środę wieczorem przedstawiciel OBWE w grupie kontaktowej ds. Ukrainy Martin Sajdik poinformował w Mińsku o ustaleniach w sprawie zawieszenia broni na południowym wschodzie Ukrainy w związku ze zbliżającymi się świętami.

Separatyści dotychczas nie ustosunkowali się do tej inicjatywy.

Konfikt na Ukrainie

Konflikt między ukraińskimi żołnierzami a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy wybuchł w kwietniu 2014 roku. Zginęło w nim ogółem ponad 9,7 tys. ludzi, z czego ponad 2 tys. to ofiary cywilne.

Po odsunięciu w lutym 2014 roku od władzy Wiktora Janukowycza i prorosyjskiej Partii Regionów i powołaniu rządu Arsenija Jaceniuka, w obwodzie ługańskim i donieckim Ukrainy separatyści wystąpili zbrojnie przeciw nowemu rządowi i proklamowali powstanie samozwańczych: Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL).

12 lutego 2015 roku w Mińsku zostało zawarte porozumienie, którego celem było zakończenie konfliktu. Przewiduje ono rozejm, wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego, odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad własną granicą z Rosją, pomoc humanitarną dla ludności, a także przeprowadzenie zgodnie z prawem ukraińskim wyborów na terenach będących obecnie pod kontrolą separatystów.

Porozumienie miało być całkowicie zrealizowane do końca ubiegłego roku. Finalne cele umowy są nadal dalekie od realizacji.

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej