Zarzut za protest przed Sejmem dla kolejnej osoby

Kolejna, czwarta już osoba, usłyszała zarzut w związku z wydarzeniami przed Sejmem w nocy 16 grudnia. Mężczyzna, którego wizerunek opublikowała stołeczna policja stawiał się w prokuraturze w charakterze świadka, z przesłuchania wyszedł z zarzutem uniemożliwiania krytyki prasowej - poinformował TVN24.

2017-01-24, 13:59

Zarzut za protest przed Sejmem dla kolejnej osoby
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

W poniedziałek do warszawskiej prokuratury okręgowej wezwano dwóch innych uczestników protestu, których wizerunki wcześniej opublikowała stołeczna policja. Obu przedstawiono zarzuty. Mężczyźni przyszli do prokuratury razem z pełnomocnikiem mec. Jarosławem Kaczyńskim.

Powiązany Artykuł

zid.jpg
Szef MSWiA: policja zidentyfikowała 80 osób protestujących przed Sejmem 16 grudnia

Pierwszy z przesłuchanych w poniedziałek mężczyzn usłyszał w poniedziałek przed południem zarzut znieważenia dziennikarza. Drugi usłyszał zarzut z art. 216 par. 2 Kodeksu karnego. Głosi on: "Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła (...) za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

- Zarzuty wobec obu moich klientów są nieuzasadnione. Nie znajdują uzasadnienia w zgromadzonym stanie faktycznym. Będziemy to udowadniać w toku całego procesu. Mamy nadzieję, że sprawa zakończy się na etapie postępowania przygotowawczego  - podkreślił mec. Kaczyński.

REKLAMA

18 stycznia zarzut znieważenia operatora telewizji usłyszał inny uczestnik manifestacji Jakub K.

źródło: TVP Info

Śledztwo prowadzone przez warszawską prokuraturę okręgową dotyczy m.in. blokowania wyjazdu posłów i przedstawicieli rządu przez manifestujących przed budynkiem; w jego ramach analizowane mają być też inne wątki - m.in. informacje o poturbowaniu posłanek opozycji przez Straż Marszałkowską. Postępowanie wszczęto na podstawie dwóch artykułów Kodeksu karnego - 191 i 224, które przewidują do 3 lat więzienia dla tego, "kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania" oraz dla tego, kto "przemocą lub groźbą bezprawną" wywiera wpływ na czynności urzędowe organu państwowego.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pozwy.jpg
Mecenas Jarosław Kaczyński: będą pozwy o ochronę dóbr osobistych ws. 16 grudnia

W związku ze sprawą stołeczna policja opublikowała na swej stronie wizerunki osób, które mogły mieć związek z incydentami, do których doszło przed Sejmem; poinformowała również, że publikacja wizerunków nastąpiła na polecenie warszawskiej prokuratury okręgowej.

W poniedziałek mec. Kaczyński poinformował, że uczestnicy protestu, których wizerunki opublikowano w internecie, wystąpią o ochronę dóbr osobistych. Z kolei Naczelna Rada Adwokacka przedstawiła stanowisko, że opublikowanie przez Policję wizerunku osób uczestniczących w demonstracjach narusza dobra osobiste tych osób oraz godzi w konstytucyjnie gwarantowaną wolność wyrażania poglądów politycznych.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej