Posiedzenie Rady Mediów Narodowych. Ostatni etap konkursu na prezesa Polskiego Radia
- W najbliższy wtorek w Sejmie o godz. 10.30 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Mediów Narodowych - poinformował przewodniczący RMN Krzysztof Czabański.
2017-01-25, 17:41
Z harmonogramu posiedzenia wynika, że jednym z punktów obrad będzie rozstrzygnięcie trzeciego, ostatniego etapu konkursu na prezesa Polskiego Radia.
W miniony czwartek Rada Mediów Narodowych przeprowadziła pierwsze dwa etapy tego konkursu, podczas których wyłoniono sześciu finalistów spośród siedmiu złożonych ofert.
W finale konkursu znaleźli się: obecna prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, Jacek Sobala, Tomasz Wybranowski, Henryk Cichecki, Mariusz Staniszewski oraz Marzanna Stychlerz-Kłucińska.
- To są dziennikarze związani mniej lub bardziej z radiem. Każdy ma doświadczenie w mediach - wskazał przed tygodniem Czabański.
Dodał, że podczas trzeciego etapu konkursu, który będzie polegał na wysłuchaniu publicznym, kandydaci mają być przesłuchiwani w kolejności alfabetycznej. - Na każdego z kandydatów przewidujemy około godziny czasu - wyjaśnił Czabański.
- Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po pewnym czasie, myślę, że tydzień lub 10 dni od wysłuchań. Chodzi o to, aby każdy z członków RMN przemyślał wnioski z tych przesłuchań - zaznaczył.
Przewodniczący zrezygnował
Kolejnym punktem posiedzenia Rady Mediów Narodowych mają być zmiany personalne w radzie nadzorczej TVP.
W środę telewizja poinformowała, że 23 stycznia 2017 roku przewodniczący rady nadzorczej TVP S.A. Dariusz Lasocki złożył rezygnację z członkostwa w radzie "a co za tym idzie również z pełnionej w niej funkcji".
"Decyzja Dariusza Lasockiego jest jego decyzją indywidualną i nie dotyczy pozostałych członków rady nadzorczej TVP S.A." - dodano w komunikacie.
- Ponieważ Lasocki złożył rezygnację mamy jeden wakat i będziemy to jedno miejsce obsadzać - oznajmił Krzysztof Czabański.
Przyznał, że do tej pory wpłynęła jedna kandydatura na tę funkcję, którą zgłosił on sam. - Zgłosiłem Macieja Łopińskiego, gdyż moim zdaniem jest to bardzo dobra kandydatura. Jest to osoba, która niewątpliwie bardzo wzmocni TVP - ocenił szef RMN.
Czabański wyjaśnił, że każdy z członków RMN ma prawo do zgłoszenia swojego kandydata do rady nadzorczej. - Na razie zapowiedział to Juliusz Braun - wskazał. - Mam na to czas do piątku. Na razie się zastanawiam - powiedział Braun Polskiej Agencji Prasowej.
***
Maciej Łopiński był bliskim współpracownikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego znał od czasów pierwszej Solidarności. W kancelarii Kaczyńskiego od grudnia 2005 roku do lipca 2007 roku odpowiadał za politykę medialną.
Potem został szefem gabinetu prezydenta. Po katastrofie smoleńskiej stanął na czele Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Łopiński jest absolwentem filologii polskiej, którą ukończył na Uniwersytecie Gdańskim. Po studiach pracował jako nauczyciel, później został dziennikarzem. W 1981 roku, na znak protestu w związku z wprowadzeniem stanu wojennego, wystąpił z PZPR.
W stanie wojennym redagował "Solidarność - Pismo Regionu Gdańskiego" oraz doradzał władzom "Solidarności".
Prezydent Andrzej Duda powołał Łopińskiego na stanowisko sekretarza stanu 7 sierpnia 2015 roku. Do jego kompetencji należał m.in. nadzór i koordynacja w sprawach związanych z organizacją obrad Narodowej Rady Rozwoju, a także nadzór nad patronatami i komitetami honorowymi prezydenta oraz przygotowywaniem przemówień, wystąpień i wypowiedzi prezydenta, w tym przeznaczonych do publikacji.
19 grudnia ubiegłego roku Łopiński został odwołał z tego stanowiska.
Awaria w nadawaniu TVP
Rada Mediów Narodowych podczas wtorkowego posiedzenia ma też zapoznać się z informacją na temat awarii w nadawaniu TVP, do jakiej doszło w połowie grudnia ubiegłego roku. Informację tę ma przedstawiać m.in. prezes firmy EmiTel Przemysław Kurczewski.
- Chcemy poznać przyczyny tych usterek i w jaki sposób EmiTel chce zapobiec podobnym awariom w przyszłości - powiedział Krzysztof Czabański.
17 grudnia ubiegłego roku, gdy w TVP nadawano wystąpienie premier Beaty Szydło, wystąpiły przerwy w nadawaniu sygnału telewizyjnego przez sieć transmisyjną EmiTelu.
Dzień później EmiTel poinformował w komunikacie, że w dniach 17 i 18 grudnia 2016 roku na 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX3 nastąpiły krótkie kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji.
TVP Info przekazała wówczas, że problemy dotyczą 13 województw oraz, że władze TVP o kłopotach z odbiorem sygnału poinformowały Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
EmiTel od 2010 roku jest operatorem naziemnej telewizji cyfrowej na rzecz TVP w ramach multipleksu MUX-3. Umowa między TVP a EmiTelem została podpisana 28 kwietnia 2010 roku w wyniku rozstrzygnięcia otwartego przetargu.
kk