72. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Musimy świadczyć prawdę i pamięć"

- Tutaj człowiek odebrał drugiemu człowiekowi człowieczeństwo, odebrał to, co definiuje nas jako ludzi - mówiła w b. nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz premier Beata Szydło w czasie obchodów 72. rocznicy wyzwolenia obozu.

2017-01-27, 14:50

72. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Musimy świadczyć prawdę i pamięć"

Posłuchaj

Uroczyste obchody 72. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

youtube.com

Zachęcamy do śledzenia relacji na żywo:

14.58

14.52

Polskim obozem zagłady” nazwano niemiecki nazistowski obóz Auschwitz w piątkowym dzienniku włoskiej komercyjnej stacji telewizyjnej Canale 5. Materiał był poświęcony obchodom Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W sprawie interweniowała już ambasada RP w Rzymie

14.47

Na nas współczesnych spoczywa powinność niesienia światu prawdy o Auschwitz – podkreślił podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski w 72. rocznicę wyzwolenia b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

REKLAMA

14.32

Niemiecki Bundestag oddał hołd ofiarom zbrodni nazistowskich. W tym roku szczególny nacisk położono na uczczenie ofiar programu hitlerowskiej eutanazji.

Przewodniczący izby Norbert Lammert zwracał uwagę, że program był wstępem do Holokaustu. - Pomiędzy eutanazją a ludobójstwem europejskich Żydów istniał bliski związek. Zabijanie przy pomocy gazu, zastosowane po raz pierwszy wobec ofiar eutanazji, było testem przed Holokaustem, a potem stało się wzorem dla masowego mordu w nazistowskich obozach zagłady - mówił.

Polityk ostro skrytykował środowisko niemieckich lekarzy, którzy brali udział w programie nazistowskiej eutanazji. - W rzeczywistości lekarze stali się katami - powiedział cytując niemieckiego pisarza Tomasza Manna. Przewodniczący Bundestagu zwracał też uwagę, na fakt, że wielu odpowiedzialnych za te zbrodnie uniknęło kary, a po wojnie kontynuowało swoją działalność.

14.24

Musimy stanowczo zadeklarować, że będziemy strzec tego, co dla nas najcenniejsze: pokoju i postawy szacunku dla drugiego człowieka - napisała premier Beata Szydło w liście odczytanym w piątek w Warszawie podczas uroczystości upamiętniających Ofiary Holokaustu. List pod pomnikiem Bohaterów Getta odczytał pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Adam Lipiński.

REKLAMA

- Tu, na polskiej ziemi, na gruzach getta, gdzie po latach powstało muzeum stanowiące metaforę żydowskich losów w Polsce i wspólnej tysiącletniej historii Polaków i Żydów, przywołujemy także wspomnienie postaw Polaków wobec Zagłady. Pamiętamy o tysiącach naszych rodaków, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów - napisała premier.

14.15

W Nowym Sączu oddano hołd ofiarom Holokaustu. Przedstawiciele Sądeckiego Sztetlu zapalili znicze pod tablicą pamiątkową przy Sądeckiej Synagodze. Po uroczystości zaplanowano cykl wykładów dla młodzieży z sądeckich szkół, nawiązujących do tamtych tragicznych wydarzeń.

13.53

REKLAMA

Wcześniej odprawiono wspólną modlitwę Żydów i chrześcijan. Do modlitwy wezwał szofar, czyli barani róg używany przez Żydów podczas wydarzeń religijnych. Zadał w niego przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Kadlcik. Ten dźwięk oznacza wezwanie do nawrócenia się. Symbolizuje też zwycięstwo nad złem.

Powiązany Artykuł

Auschwitz_naglowek_01.jpg
[serwis specjalny] Wyzwolenie Auschwitz-Birkenau

13.44

Byli więźniowie podczas obchodów 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau, 27 bm. przy Pomniku Ofiar na terenie Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu.

PAP/Andrzej Grygiel

REKLAMA

13.35

13.34

TVP Info

13.32

TVP Info

13.24

- Oni przeżyli i przekazali nam pamięć o zbrodniach, do których powtórzenia nie możemy nigdy dopuścić – mówił o byłych więźniach niemieckich obozów ambasador Rosji Siergiej Andriejew, który uczestniczy w uroczystościach 72. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

- Zostaje z nami coraz mniej zarówno takich osób, jak i tych, którzy wyzwalali z katowni. Każde spotkanie z byłymi więźniami i żołnierzami-wyzwolicielami nabiera szczególnej wartości – powiedział rosyjski dyplomata.

REKLAMA

13.22

13.04

Minister z Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski podczas uroczystości w Auschwitz-Birkenau mówił, że zbrodnie hitleryzmu są niewyobrażalne. Dziś 72. rocznica wyzwolenia tego obozu zagłady. - Ogrom dokonanego tam zła napawa przerażeniem - mówił minister Kolarski.

13.00

TVP Info

12.56

REKLAMA

12.55

Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Aushwitz-Brikenau: w nasze serca i naszą pamięć ocaleni złożyli to, co powiedzieli, napisali i nagrali, a także to wszystko, co pozostaje niewysłowione.

12.43

TVP Info

12.41

Anna Azari, ambasador Izraela w RP: każdego roku ochodzą świadkowie przemysłowego zabijania, jakie miało miejsce w Auschwitz - musimy zatroszczyc sie o pamieć.

12.30

REKLAMA

12.27

Bogdan Bartnikowski: ja nie jestem gościem honorowym. Ja zawsze będę się czuł jako więzień lub były więzień obozu Auschwitz. Ja muszę tu przyjeżdżać by dawać świadectwo prawdzie.

12.26

12.25

Bogdan Bartnikowski, były więzień Auschwitz: trafiłem do obozu w wieku 12 lat - nazwano mnie "bandytą z Warszawy". W obozie spędziłem 5 lat. 

12.23

- Żyję, przeżyłam i dożyłam - być z wami 72 lata po. Powiem, że to jest wielkie uczucie szczęścia, bo życie jest najpiękniejszym podarkiem, jaki możemy dostać - powiedziała była więźniarka Batszewa Dagan.

REKLAMA

12.20

12.10

12.04: 

Premier Beata Szydło: musimy świadczyć prawdę i pamięć

REKLAMA

11.59

Premier Beata Szydło: prawda i pamięć to najważniejsze przesłanie. To co się tu wydarzyło to niewyobrażalne i podstępne zło. Ta prawda musi być wyraźnie wypowiedziana. Prawdy nie można się bać i nie można jej się wyprzeć.

11.58

11.54

Premier Beata Szydło: od 72 lat ten dzień jest dniem wyjątkowym. Jesteśmy w miejscu, które trudno nazwać i które trudno zdefiniować. Nigdy tego zła, które się tutaj wydarzyło, nie odda żadne słowo.

11.53

REKLAMA

11.43

Biskup Piotr Greger przewodniczy mszy świętej dla byłych więźniów, w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, podczas obchodów 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau.

PAP/Andrzej Grygiel

11.22

11.12

W uroczystościach rocznicowych uczestniczyła też Stefania Wernik. - Urodziłam się w obozie z początkiem listopada 1944 r. Po wyzwoleniu mama przywiozła mnie do domu na taborecie. Ciężkie to były czasy. Piekło. Dziękuję Panu Bogu, że mnie wyzwolił, że żyję. Trzeba żyć. Emocje, z którymi się tu stykam, są bardzo silne. Nie mogłam dziś spać w nocy – mówiła. Pani Stefani towarzyszył w piątek mąż - Jan. - Jesteśmy takim wojennym małżeństwem. Ja się urodziłem na Wołyniu. Przeżyłem ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich. Dzięki Bogu i 27. Dywizji AK przeżyłem ja i moi rodzice – mówił.

REKLAMA

11.11

11.04


TVN24/x-news

10.46

10.40

REKLAMA

10.32

- Ta tożsamość jest hołdem wobec tych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Żydami. To nie godzi się, aby na pytanie, czy jestem Żydówką, powiedzieć, że nie jestem. Po prostu to jest sprawa honoru - na temat własnej tożsamości mówi Joanna Sobolewska-Pyz podczas spotkania z Ocalałymi z Zagłady w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

PAP

10.24

10.21

REKLAMA

10.17

Kilkaset przedmiotów po byłych więźniach trafiło na wystawę „Archeologia w Muzeum Auschwitz - Birkenau. Otwarcie nowej ekspozycji w Bloku 12 jest
częścią dzisiejszych obchodów. Trafiła na nią część z 16-tu tysięcy obiektów wykopanych w pobliżu komory gazowej w Birkenau w 1967 roku. Przedmioty przez pół wieku były przechowywane w jednym z budynków Polskiej Akademii Nauk. - Ich ponowne odkrycie, uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń muzealnych - mówi Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

PAP/Andrzej Grygiel

10.13

TVP Info

10.03

Ściana Straceń zwana też Czarną Ścianą lub Ścianą Śmierci stała na dziedzińcu Bloku 11. Od jesieni 1941 r. esesmani przez dwa lata wykonywali przed nią egzekucje przez rozstrzelanie. Zgładzili w ten sposób wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Ściana została zdemontowana przez Niemców w lutym 1944 r. Obecnie stoi tam jej replika. To tradycyjne miejsce, w którym wszystkie oficjalne wizyty składają hołd pomordowanym.

REKLAMA

PAP/Andrzej Grygiel

10.01

9.57

Byli więźniowie podczas otwarcia wystawy "Archeologia" w bloku 12 byłego obozu Auschwitz I.

PAP/Andrzej Grygiel

REKLAMA

9.54

Były więzień Stanisław Zalewski, szefujący Polskiemu Związkowi Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, nie krył żalu, że z ich ofiary świat nie wyciągnął konsekwencji. - Przyjeżdżamy, składamy kwiaty, modlimy się, nawet niektórzy płaczą. Jakie wnioski z tego wyciągnęła ludzkość na świecie? To co się dzieje w tej chwili na świecie jest dla nas świadectwem, że nasze cierpienie i to, co przeżyliśmy w obozie, poszło na marne. To smutna refleksja po 72 latach – mówił drżącym, łamiącym się głosem.

9.51 

- Dopóki żyję, będę tu przyjeżdżała. Moi rodzice tu właśnie zostali zamordowani. Miałam wtedy cztery lata i trzy starsze siostry. One już nie żyją, ale ja muszę tu przyjeżdżać. Zawsze! To jest pielgrzymka – powiedziała Janina Malec. Jej rodzina została deportowana z Zamojszczyzny. - Tragedia Zamojszczyzny, która tu w Auschwitz została zgładzona jest mało znana - dodała.

9.48

9.44 

REKLAMA

Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed Ścianą Straceń rozpoczęły się obchody 72. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau. Dyrekcja muzeum, grupa kilkudziesięciu byłych więźniów i ich rodzin oddała hołd ofiarom zagłady przy Ścianie Straceń między blokiem 10-tym, a 11-tym.

Uroczystości w Warszawie

Uroczystość przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie (o 12.00) rozpoczęła obchody związane z XII Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ten dzień został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Za datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. 

Warszawskie uroczystości organizuje Fundacja Shalom, której dyrektor Gołda Tencer wyjaśnia, że w stolicy przez cały dzień trwają symboliczne wydarzenie upamiętniające ofiary Zagłady. Wszystko zaczęło się przy Pomniku Bohaterów Getta złożeniem wieńców i apelem pamięci. W uroczystości biorą udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych oraz mieszkańcy stolicy.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Auschwitz_naglowek_01.jpg
[serwis specjalny] Wyzwolenie Auschwitz-Birkenau

Po warszawskich ulicach kursować będzie zabytkowy tramwaj, oznaczony Gwiazdą Dawida. Pusty pojazd - wyjaśnia Gołda Tencer - ma symbolizować tramwaj, kursujący w getcie warszawskim podczas okupacji niemieckiej. Ma przypominać mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w trakcie II wojny światowej na terenie gett i w obozach zagłady.

TVP Info

Fundacja Shalom prosi też, by w geście solidarności i pamięci o ofiarach Holocaustu o 18.00 zapalić świece w oknach domów.

REKLAMA

Uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady odbędą się też między innymi w Łodzi, a także na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, który właśnie 27 stycznia 1945 roku został wyzwolony.

Powiązany Artykuł

debata_1200.jpg
"O Auschwitz powinniśmy mówić językiem byłych więźniów"

Dzień Pamięci

Ideą Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego.
Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 milionów, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.

TVN24/x-news

Niemcy mordowali ludność żydowską między innymi w wielu założonych przez siebie obozach zlokalizowanych na terenie okupowanej Polski. Między innymi w Auschwitz-Birkenau życie straciło około ponad 950 tysięcy Żydów, w Treblince około 900 tysięcy, w Bełżcu około 500 tysięcy.

REKLAMA

Dzień Pamięci o ofiarach Zagłady to także okazja do przypomnienia bohaterstwa osób, które ratowały Żydów. Wśród ponad 26 tysięcy odznaczonych zaszczytnym tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata najwięcej jest Polaków - 6 tysięcy sześciuset dwudziestu.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej