Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi "szafirowy jubileusz". Zasiada na tronie od 65 lat

Jest pierwszą królową w historii Wielkiej Brytanii, która zasiada na tronie 65 lat. W ramach obchodów, które będą raczej skromne, w Londynie zagrzmią okolicznościowe salwy honorowe.

2017-02-06, 12:57

Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi "szafirowy jubileusz". Zasiada na tronie od 65 lat

Posłuchaj

Uroczystość koronacji Elżbiety II odbyła się 2.06.1953 roku. Arcybiskup Canterbury Geoffrey Fisher nałożył na głowę Elżbiety koronę Świętego Edwarda, a lordowie zawołali: "God save Queen Elizabeth!" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 roku po nagłej śmierci swojego ojca Jerzego VI. Miała wtedy 26 lat. Jest najdłużej panującą brytyjską królową w historii, po tym jak w 2015 roku pobiła dotychczasowy rekord królowej Wiktorii (63 lata).

Mimo tej wyjątkowej okazji w Wielkiej Brytanii nie zaplanowano specjalnych, hucznych obchodów rocznicy. Królowa spędzi ten dzień w swojej prywatnej posiadłości w Sandringham w hrabstwie Norfolk, gdzie zamierza oddać się wspomnieniom o swoim ojcu. Nie zaplanowano żadnych oficjalnych wystąpień.

Skromne uroczystości

W Londynie przygotowano jednak skromne uroczystości z powodu jubileuszu. W południe wystrzelonych zostanie 41 salw honorowych z położonego w pobliżu Pałacu Buckingham Green Parku, a godzinę później podobna ceremonia z 62 wystrzałami odbędzie się przy pałacu Tower of London. Przygotowano także specjalny okolicznościowy znaczek o wartości pięciu funtów oraz specjalne monety z wizerunkiem 91-letniej Elżbiety II.

Obchody w skali całego kraju są spodziewane dopiero w 2022 roku, kiedy królowa obchodzić będzie platynowy jubileusz 70-lecia na tronie.

Po niepokoju związanym z chorobą na przełomie roku, monarchini wróciła w pełni do zdrowia i regularnie uczestniczy w spacerach na terenie swojej posiadłości w Sandringham. Jej powrót do Londynu i Pałacu Buckingham po tradycyjnej przerwie świątecznej spodziewany jest w połowie lutego.

***

Elżbieta II włada nie tylko Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także 15 innymi państwami należącymi do Wspólnoty Narodów, w tym Jamajką czy Kanadą. Jej wysokość pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, podejmuje szefów państw i składa wizyty zagraniczne.

Jest też zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego.

Na niej spoczywa między innymi obowiązek wypowiedzenia wojny.

REKLAMA

Elżbiecie II przysługuje tytuł Głowa Stanu - Head of State. Jej rolę w państwie określa zwrot "The Queen reigns, but not rules", czyli: "Królowa panuje, ale nie rządzi". Faktyczną władzę sprawuje parlament. 

W 1996 roku Elżbieta II gościła w Polsce. Poparła wówczas nasze starania o wejście do Unii Europejskiej.

Kojarzona z imperium i tradycją, Elżbieta II jest równocześnie postrzegana jako osoba otwarta i z dystansem odnosząca się do siebie. W 2012 roku wystąpiła w wideoklipie na otwarcie olimpiady, w towarzystwie Jamesa Bonda, granego przez Daniela Craiga. Na filmie było widać, jak królowa i agent 007 wyskakują z helikoptera nad płytą stadionu.

źr.youtube

REKLAMA

W ostatnich latach Elżbieta II ogranicza swoje oficjalne obowiązki, nie myśli jednak o abdykacji. Uczestniczy w najważniejszych uroczystościach państwowych, a także podróżuje.

Podczas niektórych wizyt towarzyszy jej mąż, obecnie 95-letni Filip Mountbatten, książę Edynburga.

Królowa jest bardzo popularna i lubiana, nieustannie cieszy się poparciem ponad 80 procent Brytyjczyków. Pozostaje symbolem moralności i obyczajów. Wielu uznało Elżbietę II za instytucję samą w sobie i wyraziło życzenie, aby panowała aż do swojej śmierci.

Na przestrzeni ostatnich lat media podkreślają życzliwe i ciepłe relacje, które łączą królową z księżną Kate - żoną księcia Williama, wnuczka Elżbiety II.

REKLAMA

Jest babką Williama i Harry'ego, a prababką George'a i Charlotte - dzieci Williama i księżnej Kate.

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej