Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi "szafirowy jubileusz". Zasiada na tronie od 65 lat
Jest pierwszą królową w historii Wielkiej Brytanii, która zasiada na tronie 65 lat. W ramach obchodów, które będą raczej skromne, w Londynie zagrzmią okolicznościowe salwy honorowe.
2017-02-06, 12:57
Posłuchaj
Uroczystość koronacji Elżbiety II odbyła się 2.06.1953 roku. Arcybiskup Canterbury Geoffrey Fisher nałożył na głowę Elżbiety koronę Świętego Edwarda, a lordowie zawołali: "God save Queen Elizabeth!" (IAR)
Dodaj do playlisty
Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 roku po nagłej śmierci swojego ojca Jerzego VI. Miała wtedy 26 lat. Jest najdłużej panującą brytyjską królową w historii, po tym jak w 2015 roku pobiła dotychczasowy rekord królowej Wiktorii (63 lata).
Mimo tej wyjątkowej okazji w Wielkiej Brytanii nie zaplanowano specjalnych, hucznych obchodów rocznicy. Królowa spędzi ten dzień w swojej prywatnej posiadłości w Sandringham w hrabstwie Norfolk, gdzie zamierza oddać się wspomnieniom o swoim ojcu. Nie zaplanowano żadnych oficjalnych wystąpień.
Skromne uroczystości
W Londynie przygotowano jednak skromne uroczystości z powodu jubileuszu. W południe wystrzelonych zostanie 41 salw honorowych z położonego w pobliżu Pałacu Buckingham Green Parku, a godzinę później podobna ceremonia z 62 wystrzałami odbędzie się przy pałacu Tower of London. Przygotowano także specjalny okolicznościowy znaczek o wartości pięciu funtów oraz specjalne monety z wizerunkiem 91-letniej Elżbiety II.
Obchody w skali całego kraju są spodziewane dopiero w 2022 roku, kiedy królowa obchodzić będzie platynowy jubileusz 70-lecia na tronie.
Po niepokoju związanym z chorobą na przełomie roku, monarchini wróciła w pełni do zdrowia i regularnie uczestniczy w spacerach na terenie swojej posiadłości w Sandringham. Jej powrót do Londynu i Pałacu Buckingham po tradycyjnej przerwie świątecznej spodziewany jest w połowie lutego.
***
Elżbieta II włada nie tylko Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także 15 innymi państwami należącymi do Wspólnoty Narodów, w tym Jamajką czy Kanadą. Jej wysokość pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, podejmuje szefów państw i składa wizyty zagraniczne.
Jest też zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego.
Na niej spoczywa między innymi obowiązek wypowiedzenia wojny.
REKLAMA
Elżbiecie II przysługuje tytuł Głowa Stanu - Head of State. Jej rolę w państwie określa zwrot "The Queen reigns, but not rules", czyli: "Królowa panuje, ale nie rządzi". Faktyczną władzę sprawuje parlament.
W 1996 roku Elżbieta II gościła w Polsce. Poparła wówczas nasze starania o wejście do Unii Europejskiej.
Kojarzona z imperium i tradycją, Elżbieta II jest równocześnie postrzegana jako osoba otwarta i z dystansem odnosząca się do siebie. W 2012 roku wystąpiła w wideoklipie na otwarcie olimpiady, w towarzystwie Jamesa Bonda, granego przez Daniela Craiga. Na filmie było widać, jak królowa i agent 007 wyskakują z helikoptera nad płytą stadionu.
źr.youtube
REKLAMA
W ostatnich latach Elżbieta II ogranicza swoje oficjalne obowiązki, nie myśli jednak o abdykacji. Uczestniczy w najważniejszych uroczystościach państwowych, a także podróżuje.
Podczas niektórych wizyt towarzyszy jej mąż, obecnie 95-letni Filip Mountbatten, książę Edynburga.
Królowa jest bardzo popularna i lubiana, nieustannie cieszy się poparciem ponad 80 procent Brytyjczyków. Pozostaje symbolem moralności i obyczajów. Wielu uznało Elżbietę II za instytucję samą w sobie i wyraziło życzenie, aby panowała aż do swojej śmierci.
Na przestrzeni ostatnich lat media podkreślają życzliwe i ciepłe relacje, które łączą królową z księżną Kate - żoną księcia Williama, wnuczka Elżbiety II.
REKLAMA
Jest babką Williama i Harry'ego, a prababką George'a i Charlotte - dzieci Williama i księżnej Kate.
kh
REKLAMA