more_horiz
Wiadomości

Rosja: reżyserzy przeciw cenzurze. Chodzi o film o kochance cara

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 12:57
Rosyjscy twórcy filmowi protestują przeciwko cenzurze. Ponad czterdziestu reżyserów, producentów i aktorów podpisało się pod listem w obronie filmu „Matylda”. Obraz ma wejść do kin w październiku, a już od kilku miesięcy jest krytykowany za rzekomą antyrosyjskość i obrazę uczuć religijnych.
Audio
  • Kilkudziesięciu reżyserów protestuje przeciw cenzurze. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Kadr z filmu Matylda
Kadr z filmu "Matylda"Foto: YouTube/https://www.youtube.com/watch?v=26RmuJnlhzM

Skandal wokół filmu, który wyreżyserował Aleksiej Uczitiel wybuchł, gdy deputowana Natalia Pokłońska zwróciła się do organów ścigania z wnioskiem o sprawdzenie, czy treść obrazu nie narusza rosyjskiego prawa.

Była Prokurator Generalna anektowanego Krymu, która od kilku miesięcy jest politykiem rządzącej partii Jedna Rosja, tłumaczy, że otrzymała w tej sprawie petycję podpisaną przez ponad sto osób. - Obywatele zwrócili się z prośbą o sprawdzenie i rozważenie możliwości wstrzymania rozpowszechniania tego filmu, ponieważ zawiera on nieprawdziwe dane historyczne i obraża uczucia religijne prawosławnych wiernych  - wyjaśniła.

Film "Matylda” opowiada historię rosyjskiej primabaleriny polskiego pochodzenia Matyldy Krzesińskiej, która miała romans z ostatnim carem Mikołajem II.

Ponieważ imperator został pośmiertnie kanonizowany przez rosyjską Cerkiew, to w opinii środowisk prawosławnych rozpowszechnianie tego typu historii narusza godność świętego i uczucia wiernych.

W obronie reżysera i samego filmu "Matylda” stanęli reżyserzy, producenci i artyści kinowi. W otwartym liście do władz Rosji napisali, że nie chcą, aby kultura znalazła się pod presją cenzury, "niezależnie od tego jakie wpływowe siły ją inicjują”. - Chcemy żyć w kraju, w którym nie tylko w Konstytucji, ale i w rzeczywistości cenzura jest zakazana - można przeczytać w ich liście.

IAR/agkm

Trailer filmu "Matylda"


Natalia Pokłońska, była Prokurator Generalna okupowanego Krymu. Za jej urzędowania dochodziło do wielu zbrodni m.in. na Tatarach Krymskich, Ukraińcach, na okupowanym terytorium. W propagandowej telewizji rosyjskiej przekonuje, że musiała złożyć zawiadomienie, nie mogła włożyć go do szafy, bo jej obowiązkiem jest "służba państwu"

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem