Zabito dziesiątki ludzi, którzy bronili wolności, "Niebiańską Sotnię". Trzecia rocznica najkrwawszych dni na Majdanie

2017-02-18, 22:00

Zabito dziesiątki ludzi, którzy bronili wolności, "Niebiańską Sotnię". Trzecia rocznica najkrwawszych dni na Majdanie
Obchody trzeciej rocznicy najbardziej tragicznych dni na Euromajdanie. Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

18 lutego minęła trzecia rocznica rozpoczęcia najkrwawszych walk na kijowskim Majdanie. 18 lutego 2014 roku władza, próbując spacyfikować wielotysięczne miasteczko namiotowe, użyła siły. W ciągu kilku następnych dni ilość ofiar wśród demonstrantów sięgnęła około stu. W stolicy Ukrainy odbywają się rocznicowe uroczystości.

Posłuchaj

Rocznica najtragiczniejszych dni Euromajdanu. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Trzy lata temu, po niemal trzymiesięcznych protestach na głównym placu ukraińskiej stolicy, miejscem starć demonstrantów z oddziałami milicji stały się przylegające do Majdanu ulice i sam plac Niepodległości.

Próbujący pacyfikować protesty milicjanci i funkcjonariusze specjalnych jednostek Berkut użyli również ostrej amunicji. Władzę wspierali też wynajęci, często uzbrojeni chuligani, tak zwane "tituszki".

W efekcie jedynie 18 lutego zginęło kilkunastu demonstrantów, a kilkudziesięciu zostało rannych.


Najdramatyczniejszym dniem ukraińskiej "rewolucji godności" był 20 lutego, kiedy w walkach demonstrantów z siłami MSW i Berkutu zginęło 75 osób, a ponad 500 zostało rannych.

Ogólna liczba ofiar trwających trzy miesiące demonstracji przekroczyła setkę. Winni do dziś nie zostali osądzeni.

Walka o europejski kierunek

Największe na Ukrainie manifestacje rozpoczęły się w listopadzie 2013 roku, kiedy ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz wstrzymał przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

21 listopada, kiedy ta wieść dotarła do społeczeństwa, zwolennicy eurointegracji zajęli główny plac Kijowa - Majdan Niepodległości. Wielotysięczne protesty rozszerzyły się na cały kraj, ruch sprzeciwu przerodził się w rewolucję.

Władze zdecydowały się na rozwiązania siłowe, a Majdan stał się miejscem konfrontacji sił bezpieczeństwa i protestujących Ukraińców.

Po krwawych starciach w lutym 2014 roku, pod naciskiem opinii Zachodu, Janukowycz i przedstawiciele opozycji podpisali po­ro­zu­mie­nie w sprawie roz­wią­za­nia kry­zy­su, a władza przeszła w ręce opozycji.

IAR/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej