Pakiet onkologiczny jednak od lipca. Jest decyzja Senatu
Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która ma m.in. uprościć kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Senat zaproponował poprawkę, zgodnie z którą nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca, a nie od marca.
2017-02-24, 15:33
Ustawę wraz z poprawką poparło 56 senatorów, 23 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Teraz ustawa trafi do Sejmu.
Wcześniej senatorowie odrzucili poprawkę, która miała zagwarantować obowiązek zwoływania konsyliów lekarskich decydujących o sposobie leczenia pacjenta. Podczas prac nad nowymi przepisami resort zdrowia wielokrotnie zapewniał, że nowelizacja nie likwiduje konsyliów, a ich organizacja jest uregulowana w tzw. rozporządzeniu koszykowym.
Powiązany Artykuł

Komisja zdrowia za zmianami w pakiecie onkologicznym
Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem 2015 r., by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych. W tym celu m.in. wystawia się pacjentom kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Pacjenci z kartą DiLO są zapisywani do odrębnej, szybszej kolejki (np. do diagnostyki), aby nie czekali razem z pacjentami nieonkologicznymi.
Nowelizacja ustawy
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej ma m.in. uprościć sprawozdawczość o listach oczekujących na świadczenia udzielane na podstawie karty DiLO.
Nowela modyfikuje zakres informacji zapisywanych w karcie DiLO. Zrezygnowano np. z danych dotyczących objawów, badań diagnostycznych oraz oceny jakości diagnostyki onkologicznej. W rezultacie karta DiLO skróciła się z dziewięciu do dwóch stron. Karta będzie wypełniana wyłącznie w formie elektronicznej.
Zgodnie z nowelizacją kartę DiLO w przypadku podejrzenia nowotworu będzie mógł wystawiać także lekarz specjalista (obecnie specjaliści mogą ją założyć dopiero w momencie zdiagnozowania choroby).
REKLAMA
Koorydnator leczenia
Zrezygnowano ze wskaźnika rozpoznawania nowotworów, który obowiązywał lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (po przekroczeniu minimalnej jego wartości lekarz tracił możliwość wydawania karty DiLO do czasu ukończenia szkolenia z zakresu wczesnego rozpoznawania nowotworów).
TVP Info
Nowelizacja zakłada, że placówki będą wyznaczały koordynatora leczenia onkologicznego, który będzie informował pacjenta o organizacji procesu leczenia, a także np. zapewniał współpracę między placówkami w ramach kompleksowej opieki nad pacjentem.
Zgodnie z nowymi przepisami minister zdrowia będzie mógł ogłaszać zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia (w przypadku onkologii zalecenia te będą obligatoryjne) oraz opracowywania mierników oceny prowadzenia diagnostyki i leczenia onkologicznego. Mierniki te szpitale będą mogły wykorzystywać do obliczania wskaźników efektywności diagnostyki i leczenia.
koz
REKLAMA
REKLAMA