Ustawa o Komisji Weryfikacyjnej przeszła przez Senat. Dwie poprawki

Senat przyjął ustawę o powołaniu Komisji Weryfikacyjnej do zbadania warszawskiej reprywatyzacji. Senatorowie wnieśli dwie główne poprawki dotyczące źródła finansowania Komisji oraz usytuowania jej członków jako sekretarzy stanu poza Ministerstwem Sprawiedliwości.

2017-03-03, 20:50

Ustawa o Komisji Weryfikacyjnej przeszła przez Senat. Dwie poprawki
Panorama Warszawy. Foto: skitterphoto/CC0/pexels.com

W wersji sejmowej członkowie komisji mieli być sekretarzami stanu w tym resorcie, powoływanymi i odwoływanymi przez Sejm. Senat proponuje by ranga sekretarza stanu dotyczyła członków komisji wyłącznie w zakresie ich działalności wynikającej z pracy w Komisji Weryfikacyjnej. Senat odrzucił kilkanaście poprawek, które w trakcie rozpatrywania ustawy zaproponowali senatorowie PO i PiS.

Głosowało 85 senatorów, za przyjęciem ustawy głosowało 55, przeciwko 29 a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wróci teraz do Sejmu a następnie trafi na biurko prezydenta.

"Nie naprawi krzywd"

Senatorowie PO zarzucają ustawie niekonstytucyjność, senatorowie PiS przyznają, że jest precedensowa, ale ich zdaniem w nadzwyczajnej sytuacji konieczne są nadzwyczajne środki.


Powiązany Artykuł

zako.jpg
Powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Senat zakończył debatę

Według senatora Jana Rulewskiego z PO Komisja ma niejasne kompetencje i nie naprawi żadnych krzywd związanych z dziką reprywatyzacją. Jego zdaniem będą "trzy pokazowe sprawy" bo chodzi o typową walkę przedwyborczą. Jako wynik działania ustawy senator PO przewiduje zamieszanie na rynku nieruchomości oraz skargi konstytucyjne "aż do Strasburga włącznie".

REKLAMA

Środek nadzwyczajny

Senator PiS Jan Maria Jackowski wierzy, że ustawa pomoże naprawić szkody wywołane łamaniem prawa. Jego zdaniem wszystkich krzywd nie da się naprawić ale poprzez proces odszkodowawczy w niektórych przypadkach będzie możliwa realna pomoc dla ofiar czyścicieli kamienic.

Senator Jackowski uważa, że Komisja Weryfikacyjna to środek nadzwyczajny zastosowany w sytuacji nadzwyczajnej, związanej ze skalą patologii i kryminogenności procederu prywatyzacyjnego w Warszawie. Polityk PiS zauważył, że doszło do sytuacji, w której przedstawiciele państwa polskiego, urzędnicy samorządowi brali udział w działaniach o charakterze przestępczym "na skalę trudną do wyobrażenia". - Ta formuła poprzez Komisję Weryfikacyjną była jedną możliwą i adekwatną do sytuacji formą działania państwa - uważa Jan Maria Jackowski.

Miesza trzy porządki

Według wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza z Platformy Obywatelskiej ustawa będzie miała "fatalne skutki" bo miesza się w niej trzy porządki: parlamentarny, administracyjny i sądowy. Po głosowaniu Bogdan Borusewicz mówił dziennikarzom, że jeżeli można powołać taką Komisję Weryfikacyjną, to można także każdą inną nadzwyczajną do weryfikacji dziennikarzy czy sędziów.


Powiązany Artykuł

skanda.jpg
„Skandalem jest fakt, że 40 tysięcy warszawiaków straciło mieszkania przez reprywatyzację”

- Nie można tworzyć prawa łamiąc podstawowe zasady prawne, a podstawową zasadą prawną jest Konstytucja, a w Konstytucji trójpodział władzy, każda władza jest niezależna i równoważą się - mówił wicemarszałek Senatu. Jego zdaniem w sprawie nieprawidłowości reprywatyzacyjnych można było powołać komisję śledczą w Sejmie. Na pytanie czy PO zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Borusewicz odpowiedział, że Trybunału nie ma.

REKLAMA

Akty bezprawia

Senator PiS Zbigniew Cichoń, który był sprawozdawcą jednej z senackich komisji, i którego poprawki także Senat odrzucił powiedział, że Komisja Weryfikacyjna będzie narzędziem do naprawy krzywd a nie narzędziem politycznym. - Wątpliwości nie mam, choć nie ukrywam, że materia jest bardzo skomplikowana - powiedział senator PiS.

Podkreślił, że bardzo rzadko się zdarza, by w państwie, które "mieni się być państwem prawa" dochodziło na skalę masową do takich aktów bezprawia a następnie do bezczynności instytucji, które mogły to w normalnym trybie wzruszyć" więc trzeba było podjąć środki "specjalnie i nietypowe".

Uprawnienia komisji

Komisja będzie centralnym organem administracji publicznej, a jej członkom będzie przysługiwał dożywotni immunitet obejmujący ich działalność w komisji. Komisja będzie mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał. Będzie mogła też stwierdzić wydanie decyzji z naruszeniem prawa i nałożyć na osobę, która na tym skorzystała obowiązek zwrotu pieniędzy w kwocie odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości.

Komisja będzie mogła również wstrzymać postępowania sądów i dokonywać wpisów w księgach wieczystych. Komisja będzie liczyć 9 osób, przewodniczącego powoła premier.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej