Antoni Macierewicz: Polska nie wycofuje się z Eurokorpusu
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaprzeczył we wtorek, by Polska miała wycofać się z Eurokorpusu. Wcześniej doniesienia medialne na ten temat zdementowali wiceszef MON Bartosz Kownacki i rzecznik rządu Rafał Bochenek.
2017-03-28, 20:52
"Nie jest prawdą, że PL wycofuje się z #Eurokorpusu" – napisał szef MON na Twitterze, odnosząc się do informacji agencji AFP, która podała, że Polska chce się wycofać z Eurokorpusu w ciągu trzech lat.
Rzecznik wielonarodowej jednostki ze sztabem w Strasburgu Vicente Dalmau powiedział AFP, że Polska postanowiła wycofać się z Eurokorpusu w ciągu trzech lat. Wycofanie się Polski, która jest państwem stowarzyszonym, "jest decyzją polskiego rządu" i zacznie obowiązywać "najpóźniej za trzy lata" - powiedział Dalmau.
Tylko stowarzyszeni
W późniejszej depeszy AFP Dalmau oświadczył, że "polski rząd postanowił uchylić decyzję poprzedniego rządu w sprawie zostania państwem ramowym Eurokorpusu i pozostać państwem stowarzyszonym". Według rzecznika jednostki, decyzja władz w Warszawie w tej sprawie zapadła kilka miesięcy temu.
Wiceminister obrony Bartosz Kownacki oświadczył, że nie ma tematu wycofania się Polski z Eurokorpusu. Doniesienia AFP zdementował też rzecznik rządu Rafał Bochenek.
REKLAMA
- Wedle wiedzy, którą ja dysponuję, którą uzyskałem, nie ma takiego tematu. Lepiej byłoby w takich sytuacjach korzystać ze źródeł, nie mediów, bo one oczywiście często są niestety nieprawdziwe lub przekłamane - tylko korzystać z tego, co mówią urzędnicy państwowi. Ja na ten moment mogę powiedzieć, że takiej sprawy nie ma – powiedział Kownacki w TVN24.
Rafał Bochenek Wedle wiedzy, którą ja dysponuję, którą uzyskałem, nie ma takiego tematu
Także rzecznik rządu Rafał Bochenek napisał na Twitterze, że "nie jest prawdą, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu". "Trzymajmy się faktów" - zaapelował Bochenek.
Nie będziemy państwem ramowym
Zgodnie z zobowiązaniami podjętymi przez poprzedni rząd, Polska na początku br. miała zostać państwem ramowym Eurokorpusu i przyłączyć się do pięciu pozostałych takich krajów.
Eurokorpus został powołany w 1992 r., początkowo jako jednostka francusko-niemiecka; obecnie jest wielonarodowym związkiem taktycznym, otwartym dla państw UE i NATO. Jego państwa ramowe to - oprócz krajów założycielskich - także Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi Eurokorpusu są Grecja, Włochy, Turcja i Rumunia.
REKLAMA
Eurokorpus (EC) to międzynarodowa organizacja wojskowa, która może zostać użyta w operacjach wojskowych NATO lub Unii Europejskiej i która wystawia wojska do sił odpowiedzi NATO. Eurokorpus uczestniczył w misjach SFOR w Bośni i Hercegowinie oraz KFOR w Kosowie, dwukrotnie dowodził też natowską operacją ISAF w Afganistanie.
zi
REKLAMA