W Ravensbrück uczczono ofiary niemieckiego obozu. Pochłonął 90 tys. istnień

W Ravensbrück uczczono ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego. Uroczystość odbyła się w 72 rocznicę oswobodzenia obozu przez Armię Czerwoną.

2017-04-23, 16:21

W Ravensbrück uczczono ofiary niemieckiego obozu. Pochłonął 90 tys. istnień
Więźniarki obozu w Ravensbruck przy pracy. Foto: Bundesarchiv / CC-BY-SA 3.0/ Wikimedia Commons

Posłuchaj

"Gromadzimy się, aby uczcić więźniarki" - mówiła Barbara Piotrowska, która przyżyła pobyt w obozie. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W uroczystości wzięły udział byłe więźniarki z Polski, przedstawiciele lokalnych władz, instytucji historycznych i młodzież z Polski. 

Powiązany Artykuł

Bundesarchiv_Bild_183-1985-0417-15_Ravensbrück_Konzentrationslager.jpg
"Siła miłości". Koncert pamięci ofiar obozu KL Ravensbrück

Trudna historia

Dyrektor Miejsca Pamięci Ravensbrück Insa Eschebach podkreślała, że wobec odradzających się nastrojów nacjonalistycznych, rosnącej nietolerancji i izolowania obcych w Europie, KL Ravensbrück powinien być przestrogą.

Insa Eschebach mówiła, że historia obozu w Ravensbrück pokazała dokąd mogą doprowadzić rasistowskie i nacjonalistyczne wyobrażenia o przynależności, pokazała co może oznaczać społeczna radykalizacja antyhumanistycznego nastawienia i zachowań. Pokazała, że pojedyncze osoby i grupy uznane za obce, są gnębione, poniżane i prześladowane.

90 tysięcy zamordowanych 

REKLAMA

Barbara Piotrowska, która do KL Ravensbrück trafiła w wieku 9 lat, podkreślała, że uroczystość jest wyrazem pamięci o więźniarkach, kobietach i dzieciach brutanie zamorodwanych w obozie. Podkreślała też, że pamięć o zamordowanych w KL Ravensbrück jest obowiązkiem kolejnych pokoleń, by wiedząc co stało się w obozach koncetracyjnych nie dopuściły do rozwoju ideologii nienawiści, pogardy i sprzeciwały się przemocy.

Po uroczystości złożono kwiaty przy pomniku upamiętniającym ponad 90 tysięcy kobiet i dzieci zamordowanych w KL Ravensbrück. Byłe więźniarki rzucały też do jeziora kwiaty, na znak pamięci o zamordowanych i spalonych koleżankach, których prochy były wsypywane właśnie do jeziora.

W KL Ravensbrück więzionych było ponad 40 tysięcy Polek, obóz przeżyło zaledwie 8 tysięcy, na 74 Polkach, Niemcy dokonywali eksperymentów pesudomedycznych. 

dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej