Matura 2017. Egzaminy z biologii i filozofii [arkusze]
Maturzyści pisali dziś egzaminy z biologii i filozofii. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępili do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.
2017-05-12, 17:00
Chęć zdawania egzaminu z biologii zadeklarowało 53,2 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 18,8 proc. z nich, a z filozofii - 947 osób.
Biologia jest od dawna w czołówce przedmiotów najchętniej wybieranych przez abiturientów na maturze. Obecnie plasuje się na czwartym miejscu po: języku angielskim na poziomie rozszerzonym (najczęściej wybieranym przedmiocie dodatkowym - w tym roku chęć zdawania go zadeklarowało 48,9 proc. absolwentów), geografii i matematyce na poziomie rozszerzonym. Filozofia od lat należy do przedmiotów rzadko wybieranych.
Egzamin z biologii zdawało w piątek także 17,2 tys. abiturientów z wcześniejszych roczników. Z kolei wśród abiturientów z wcześniejszych roczników chęć zdawania filozofii zadeklarowało 177 osób.
Arkusz - Formuła do 2014 "stara matura" (poziom podstawowy)
REKLAMA
Arkusz - Formuła do 2014 "stara matura" (poziom rozszerzony)
Arkusz - Formuła od 2015 "nowa matura" (poziom rozszerzony)
Powiązany Artykuł
Matura 2017 w portalu PolskieRadio.pl
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - maksymalnie do sześciu.
W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru są zdawane na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
REKLAMA
Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.
Powiązany Artykuł
Terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.
Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.
Wyniki matur zostaną ogłoszone 30 czerwca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Ten, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.
REKLAMA
mr
REKLAMA