Abp Gądecki: z Fatimy rozpowszechnia się na cały świat orędzie nawrócenia i nadziei

- Jest ono głęboko wpisane w nasze dzieje – powiedział na Jasnej Górze, cytując papieża Jana Pawła II, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

2017-05-13, 21:38

Abp Gądecki: z Fatimy rozpowszechnia się na cały świat orędzie nawrócenia i nadziei

Posłuchaj

Fatima: papieska wizyta w 100. rocznicę objawień. Relacja Przemysława Goławskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Abp Gądecki przestrzegł też słowami papieża Benedykta, że prorocka misja Fatimy nie zakończyła się - człowiek potrafił bowiem zapoczątkować cykl śmierci i terroru, ale nie jest w stanie go przerwać.

W sobotę w jasnogórskim sanktuarium zorganizowano główne w Polsce uroczystości w dniu 100. rocznicy pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie.

Zgodnie z przekazem objawień fatimskich sto lat temu w małej portugalskiej miejscowości troje dzieci - rodzeństwo Franciszek i Hiacynta Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos – wielokrotnie widziało Matkę Bożą. Łucja zmarła w 2005 r., trwa jej proces beatyfikacyjny. Rodzeństwo Marto zostało w sobotę kanonizowane przez papieża Franciszka.

Czytaj więcej

REKLAMA

Powiązany Artykuł

fatima1200.jpg
"Objawienia fatimskie są dowodem zwycięstwa nad złem"

W homilii podczas mszy odprawionej w sobotnie popołudnie na jasnogórskim szczycie abp Gądecki wskazał m.in., że choć objawienia fatimskie – podobnie jak wszystkie objawienia prywatne – nie należą do tzw. depozytu wiary, są przez wielu ludzi otaczane szacunkiem, ponieważ zostały uznane przez kościół za zgodne z Objawieniem Bożym.

Przewodniczący KEP mówił następnie o przebiegu tych – jak ocenił - najbardziej proroczych ze współczesnych objawień, o tajemnicach fatimskich, a także - co z nich wynika. Przy tej ostatniej części wskazał, że "fatimskie orędzie można streścić w słowach: nawrócenie, różaniec, zawierzenie i pokuta".

Jak przypomniał, od wezwania do nawrócenia rozpoczął swoją działalność już Jan Chrzciciel; to samo wezwanie podjął Pan Jezus. - Maryja podejmuje i kontynuuje wezwanie swojego syna. Wzywa do nawrócenia i ostrzega ludzkość, by nie stawała po stronie szatana. (…) Domaga się od ludzi, by nie znieważali więcej Boga, (…) wzywa więc pastuszków i nas razem z nimi: módlcie się, wiele się módlcie i umartwiajcie się za grzeszników - wyjaśnił przewodniczący KEP.

Zaznaczył, że także różaniec jest znany od wieków, jednak Matka Boża apeluje w Fatimie, by tę modlitwę odmawiać codziennie. „Wymowne jest także i to, że nazywa samą siebie Matką Bożą Różańcową” - wskazał abp Gądecki.

REKLAMA

Odnosząc się do wątku zawierzenia przypomniał, że papież Jan Paweł II od początku swego pontyfikatu myślał o tej prośbie – i 25 marca 1984 r. postanowił na Placu Św. Piotra w Rzymie zawierzyć Niepokalanemu Sercu Maryi ludzi i narody. Cytując wypowiedziane wówczas przez papieża słowa abp Gądecki dodał, że siostra Łucja potwierdziła później, że ten akt odpowiadał oczekiwaniu przedstawionemu w objawieniu przez Matkę Bożą.

Nawiązując do wezwania do pokuty arcybiskup podkreślił, że także do niej wzywał już Jan Chrzciciel. Powtórzył przy tym m.in. piątkowe słowa papieża Franciszka z nabożeństwa różańcowego w Fatimie: „Musimy przedkładać miłosierdzie ponad sąd, (…) miłosierdzie boże nie zaprzecza sprawiedliwości; (…) odłóżmy na bok wszelkie formy lęku i strachu”.

- Tak to z Fatimy rozpowszechnia się na cały świat orędzie nawrócenia i nadziei, głęboko wpisane w nasze dzieje. Profetyczna misja Fatimy polega na przypomnienie kościołowi, czym jest – czym nadal powinien być i co ma głosić dzisiejszemu światu; przypominać, że kościół to wspólnota, które głosi nowe niebo i nową ziemię: oczekuje ich i niemal je uprzedza zanurzając się w rany historii, zwłaszcza w rany najmroczniejsze i najboleśniejsze – z mocą miłości, aby tę historię przemienić - zaznaczył, cytując kard. Pietra Parolina, abp Gądecki.

Associated Press/x-news

- Przyjmijmy to światło płynące z Fatimy, poddajmy się przewodnictwu Maryi. Niech jej niepokalane serce będzie naszą ucieczką i drogą wiodącą do Chrystusa. Niech święci pastuszkowie orędują za kościołem, aby odważnie podążał naprzód w swojej ziemskiej pielgrzymce i z niezłomną wiernością głosił ewangelię zbawienia wszystkim ludziom - wezwał, przytaczając słowa Jana Pawła II, przewodniczący KEP.

REKLAMA

Na zakończenie posłużył się jednak również słowami papieża Benedykta: „Łudzi się ten, kto sądzi, że prorocka misja Fatimy się zakończyła; człowiek potrafił zapoczątkować cykl śmierci i terroru, ale nie jest w stanie go przerwać”.

Po mszy, a także specjalnym koncercie, zgromadzeni na Jasnej Górze wierni za pośrednictwem telemostu mają włączyć się w czuwanie w Fatimie, a także w modlitwy prowadzone w: Bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie oraz Sanktuarium Matki Bożej w Luján w Argentynie.

Główne polskie uroczystości 100. rocznicy objawień, z udziałem biskupów, mają odbyć się 6 czerwca, podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem. Abp Gądecki odprawi wówczas mszę, podczas której zostanie ponowiony akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Pierwszy raz zrobił to w 1946 r. na Jasnej Górze ówczesny prymas kard. August Hlond.

***

Od 13 maja do października 1917 roku w portugalskiej Fatimie trojgu pastuszkom ukazywała się Matka Boża. W sumie miało miejsce sześć objawień, których doznały dzieci w Cova da Iria. Byli to: 10-letnia Łucja dos Santos, 7-letnia Hiacynta Marto i jej brat - 9-letni Franciszek Marto. Za ich pośrednictwem Maryja wzywała ludzi do modlitwy różańcowej, nawrócenia i pokuty.

REKLAMA

Przekazała dzieciom także trzy tajemnice fatimskie. Pierwsza zapowiadała wczesną śmierć Hiacynty i Franciszka. Druga - wybuch II wojny światowej - jeśli ludzie się nie nawrócą, a także dotyczyła nawrócenia Rosji i upadku komunizmu. Trzecia - mówiła o męczeństwie Kościoła i papieża, co po latach odniesiono do zamachu na Jana Pawła II.

Łucja dos Santos została zakonnicą, w klasztorze miała kolejne wizje. Zmarła w 2005 roku. Za zgodą papieża Benedykta XVI w 2008 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny, który trwa. 

REKLAMA


 

Powiązany Artykuł

fatima1200.jpg
100. rocznica objawień fatimskich

Zamach na Jana Pawła II

Do sanktuarium w Fatimie pielgrzymowało dotąd trzech papieży - Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Szczególnie związany z objawieniami fatimskimi był papież Polak. Swoje ocalenie w zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku, przypisywał opiece Matki Boskiej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień. Kilka tygodni później publicznie ogłosił, że Matka Boża zmieniła bieg kul wystrzelonych w jego kierunku. Pocisk z pistoletu Ali Agcy wyjęty podczas operacji papieża został umieszczony jako wotum w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej. W 2000 roku Watykan ujawnił trzecią część tajemnicy fatimskiej, zapowiadającą przelanie męczeńskiej krwi przez papieża.

Przestrzelony pas papieskiej sutanny znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze. Jest wyeksponowany w pobliżu Cudownego Obrazu Matki Bożej.

REKLAMA

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej