Matura 2017. Egzaminy z chemii i geografii [pytania, arkusze]

Przed południem maturzyści napisali maturę z chemii. O godz. 14 rozpoczął się egzamin z geografii. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

2017-05-16, 13:56

Matura 2017. Egzaminy z chemii i geografii [pytania, arkusze]
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Chinnapong/shutterstock.com

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym - chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

Geografia jest drugim co do popularności (po języku angielskim) przedmiotem wybieranym przez maturzystów. Do egzaminu przystąpi 79 201 osób (27,9 proc. zdających).

Chemia jest mniej chętnie wybierana. Do matury z tego przedmiotu we wtorek przystąpi 29 735 osób (10,5 proc. zdających).

REKLAMA

Chemia:

Formuła do 2014 "stara matura" - poziom podstawowy

Formuła do 2014 "stara matura" - poziom rozszerzony

Formuła od 2015 "nowa matura" - poziom rozszerzony

REKLAMA

Geografia:

Formuła do 2014 "stara matura" - poziom podstawowy

Formuła do 2014 "stara matura" - mapa

Formuła do 2014 "stara matura" - poziom rozszerzony

REKLAMA

Formuła do 2014 "stara matura" - mapa

Formuła od 2015 "nowa matura" - poziom rozszerzony

Formuła od 2015 "nowa matura" - załącznik

Powiązany Artykuł

matura1.jpg
Matura 2017 w portalu PolskieRadio.pl

Język angielski

REKLAMA

Mieszkanie na łodzi, zasypane przez piasek pustyni scenografie filmowe i rekin w 3D - takie m.in. tematy znalazły się w treści zadań, które mieli w do rozwiązania maturzyści na egzaminie z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Musieli też napisać fragment bloga.

Egzamin z angielskiego na poziomie podstawowym trwał 120 minut.

Formuła do 2014 "stara matura"

Formuła do 2014 "stara matura" - transkrypcja

Formuła od 2015 "nowa matura"

REKLAMA

Formuła od 2015 "nowa matura" - transkrypcja

x-news.pl, TVN24

Matematyka

W piątek maturzyści przystąpili do obowiązkowego egzaminu z matematyki. Egzamin rozpoczął się po godzinie 9. Trwał 170 minut.

Arkusz zawierał 34 zadania, w tym 25 zadań zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi oraz dziewięć zadań otwartych, gdzie zdający sam musi udzielić odpowiedzi oraz poprawnie zapisać sposób rozwiązywania.

Maturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu w większości uznali egzamin za łatwy. - Spodziewałam się czegoś trudniejszego a zrobiłam wszystkie zadania. Moim zdaniem trudniejsze były zadania na udowodnienia, czyli takie, kiedy trzeba było wykazać na przykład, że jakaś liczba podzielna jest przez inną - powiedziała Karolina.

Formuła do 2014 "stara matura"

REKLAMA

Formuła od 2015 "nowa matura"

Źródło: TVN24/x-news

Język polski

W czwartek absolwenci liceów ogólnokształcących i techników przystąpili do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin składał się z dwóch części - maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny.

W tym roku temat rozprawki brzmiał: "Praca - pasja czy obowiązek?", a zacytowany w arkuszu egzaminacyjnym fragment o pilotach pochodził z "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego.

REKLAMA

Jeśli zaś chodzi o analizę tekstu poetyckiego - w tym roku trzeba było zinterpretować wiersz Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas".

Maturzyści z X Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Krakowie ocenili egzamin jako łatwy, wymagający myślenia i czytania ze zrozumieniem, a nie książkowej wiedzy.

- Wystarczyło mi to, czego uczyliśmy się na lekcjach języka polskiego. Szczególnie przydały się ćwiczenia pisania rozprawki - powiedziała Julia. Jej kolega, Aleksander stwierdził, że pytania nie były tak wymagające, by trzeba było odpowiadać na nie przez trzy godziny.

Formuła do 2014 "stara matura"

Formuła od 2015 "nowa matura"

REKLAMA

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwał 170 minut.

x-news.pl, TVN24

Obowiązkowe przedmioty

Powiązany Artykuł

egzamin szkoła 1200 free
Terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę, język obcy. Obowiązkowe są egzaminy z tych przedmiotów tylko na poziomie podstawowym (chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym).

Maturzyści muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów z przedmiotów do wyboru.

REKLAMA

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Stąd do grupy tej zaliczane są także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają obowiązkowe także egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

REKLAMA

Minimum 30 proc. by zdać

Powiązany Artykuł

egzamin szkoła 1200 free
Przedmioty wybrane przez największą liczbę uczniów

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.

Wyniki matur ogłoszone zostaną 30 czerwca.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej