Nowa propozycja dotycząca handlu w niedzielę. Coraz więcej wyjątków

W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem dotyczącym ograniczenia handlu w niedzielę. Od momentu złożenia projektu w parlamencie przybywa wyjątków od tego ograniczenia.

2017-06-07, 07:00

Nowa propozycja dotycząca handlu w niedzielę. Coraz więcej wyjątków
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Kolejne wyjątki od ograniczenia handlu w niedzielę. Relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kolejne propozycje ma dziś przedstawić Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Wynika z nich, że sklepy w niedzielę miałyby być czynne do 13:00-14:00, czyli pracowałyby na jedną zmianę.

- To nie jest dobry pomysł, gdyż uderza w tendencje ubogacenia życia rodzinnego - powiedział IAR poseł PiS i były przewodniczący "Solidarności" Janusz Śniadek. Dodał, że z punktu widzenia zatrudnionych i życia rodzinnego sam fakt obowiązku pracy w niedzielę uniemożliwia zaplanowanie wspólnego weekendu.

Przewodnicząca Klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubanauer uważa natomiast, że propozycja zespołu jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż przewidziano w projekcie obywatelskim. Posłanka zwróciła uwagę, że Polacy już przyzwyczaili się do zakupów w niedzielę. Poza tym w ten dzień w handlu pracę na część etatu znajdują studenci i inni młodzi ludzie. Katarzyna Lubnauer dodała, że zamknięcie sklepów w niedzielę byłoby obciążające dla gospodarki Polski, która jest w okresie rozwoju. Posłanka zwróciła uwagę, że Niemcy, które mają zakaz handlu w niedziele pokazują Polskę jako przykład, że należałoby od tego odejść.

"Solidarność" handlowców ma natomiast w dalszym ciągu nadzieję, że projekt procedowany będzie w obecnym kształcie. Jak powiedział IAR przewodniczący Sekcji Krajowej Handlu NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara, już i tak jest wiele wyjątków od tego ograniczenia handlu w niedzielę. Będzie można na przykład handlować na giełdach, w portach i na lotniskach.

REKLAMA

Zgodnie z obywatelskim projektem, handel bez ograniczeń mógłby się odbywać przez siedem niedziel w roku. Odstępstwa dotyczyłyby też między innymi małych sklepów, gdzie handluje wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, mniejszych stacji benzynowych, aptek, sklepów z pamiątkami, mniejszych kwiaciarni, restauracji czy barów.

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej