Polska świętuje Boże Ciało. Biskupi przypominają o wierze i solidarności

Arcybiskup Marek Jędraszewski przekonywał podczas homilii z okazji Uroczyści Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, że niedziela powinna być dniem wolnym od pracy, a państwo powinno chronić życie nienarodzonych. W całej Polsce procesje z okazji święta Bożego Ciała były okazją do świadwectwa wiary.

2017-06-15, 13:56

Polska świętuje Boże Ciało. Biskupi przypominają o wierze i solidarności

Arcybiskup metropolita krakowski powiedział, że wolna niedziela nie jest luksusem, ale prawem każdego człowieka. Jego zdaniem, jest to sprawa ważna dla całego społeczeństwa, również dla osób niewierzących.

- Nie wolno nam, Moi Drodzy, lekceważyć trzeciego przykazania Dekalogu, które nakazuje "Dzień święty święcić". Jest to sprawa, która dotyczy nie tylko osób wierzących, ale całego naszego społeczeństwa – mówił abp Jędraszewski. - Chodzi bowiem o to, aby w imię solidaryzmu społecznego wszystkim zapewnić możliwość niedzielnego odpoczynku, który pozwala na godne przeżycie niedzieli w kręgach rodzinnych i przyjacielskich - podkreślił duchowny. Dodał, że wiele dzieci cierpi z tego powodu, że ich rodzice nie mają dla nich czasu nawet w świąteczne dni.

Metropolita krakowski mówił też, że każde ludzkie życie zasługuje na ochronę. Wskazał, że dotyczy to również nienarodzonych dzieci, przede wszystkim chorych. Stwierdził, że to zadanie państwa, by stanąć w obronie nienarodzonych i pomagać rodzicom w wychowaniu dzieci. - Wolna i suwerenna i sprawiedliwa Polska, to Polska która stoi na straży życia swoich dzieci, wszystkich dzieci - powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski.

REKLAMA

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Popularna nazywa tej uroczystości to Boże Ciało. We wszystkich parafiach odprawiane są msze i organizowane procesje.

Człowiek potrzebuje wiary

Wiedza naukowa, choć niezwykle ważna dla człowieka, sama w sobie nie wystarcza – mówił w czwartek w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Dodał, że człowiek potrzebuje wiary - "nadziei, solidnego fundamentu, które pomogłyby nam żyć z sensem także w czasach kryzysu".

Metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w homilii w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, podkreślił, że celem tego święta, jak i przechodzących z tej okazji w całym kraju procesji jest demonstracja wiary, tak, "aby świat uwierzył".

- Wiara jest ufnym zawierzeniem Bogu, który daje mi jakąś inną pewność, choć nie mniej solidną od tej, która pochodzi z nauki - tłumaczył hierarcha. - My dzisiaj, podążając w procesji Bożego Ciała, dajemy wyraz tej wierze, która została nam przekazana – począwszy od czasów biskupa Jordana - przez ten wielki ponad tysiącletni łańcuch dziejów Kościoła w naszej Ojczyźnie. Jesteśmy integralną częścią tego ciągu dziejów, i podobnie jak nasi przodkowie tak i my chcemy przekazywać dalej tę wiarę, "aby świat uwierzył" – zaznaczył abp Gądecki. W trakcie uroczystości metropolita przedstawił także nowych, wyświęconych w ostatnich dniach kapłanów archidiecezji poznańskiej.

Barwne świętowanie

Tysiące wiernych i turystów uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach w Łowiczu. Religijne wydarzenie w tym mieście - wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - jest jednocześnie barwnym, folklorystycznym widowiskiem.

REKLAMA

Łowicka procesja oraz towarzyszący jej kolorowy korowód w tradycyjnych regionalnych pasiakach i ludowy festyn od lat w dniu święta Bożego Ciała przyciąga do Łowicza tłumy wiernych z całej Polski, a także zagranicznych gości. W tym mieście odbywają się bowiem największe i najbarwniejsze uroczystości ku czci Najświętszego Sakramentu w regionie łódzkim. Ze względu na szczególną, kultywowaną od lat ludową oprawę, wydarzenia w Łowiczu związane z tym świętem uznawane są też za najsłynniejsze w kraju.

Tradycyjnie rozpoczęły się one od mszy św. w łowickiej Bazylice Katedralnej celebrowanej przez ordynariusza diecezji łowickiej bp. Andrzeja Franciszka Dziubę. - Mamy tworzyć jedno ciało. Bierzemy z jednego chleba i w tym chlebie mamy być jednością. Nie powinno nas nic dzielić. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba – mówił Jezus Chrystus. Zechciejmy te krótkie myśli wziąć z sobą na procesję – podkreślił duszpasterz.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej