Prezydent sam wesprze media publiczne?
Prezydent Lech Kaczyński rozważa złożenie własnego projektu ustawy, która przyczyniłaby się do wsparcia mediów publicznych, zwłaszcza Polskiego Radia
2009-11-12, 05:39
O tym Informacyjnej Agencji Radiowej powiedział prezydencki minister Paweł Wypych.
Zgodnie z ubiegłotygodniowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, z obowiązku płacenia abonamentu zostanie zwolnionych nawet 6,5 miliona osób. Zagrozi to funkcjonowaniu Polskiego Radia i TVP.
Paweł Wypych powiedział IAR, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie spełniło oczekiwań Lecha Kaczyńskiego. Prezydentowi chodziło o to, by uzupełnić braki w finansowaniu mediów publicznych, zwłaszcza Polskiego Radia. Wypych zaznaczył, że prezydent szanuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego i rozważa złożenie własnego projektu ustawy wspierającej media publiczne.
Paweł Wypych powiedział, że nie wyobraża sobie eteru bez Polskiego Radia. "Radio publiczne jest bardzo ważnym medium, dla ludzi wychowanych w tradycji dobrego dziennikarstwa radiowego i jest bardzo ważnym źródłem informacji i swoistym przyjacielem w domu" - powiedział Paweł Wypych.
REKLAMA
Prezydencki minister podkreślił, że zdaje sobie sprawę, jakich nakładów finansowych wymaga tworzenie misji publicznej w radiu, dlatego trzeba podjąć działania mające na celu zmianę niekorzystnej sytuacji.
Pałac Prezydencki szacuje, że zwolnienie emerytów z obowiązku płacenia to strata co najmniej 240 milionów złotych rocznie - co stanowi prawie jedną trzecią obecnych wpływów abonamentowych
Trybunał oceniał zgodność z ustawą zasadniczą nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Pozostawił w mocy przepisy zwalniające z obowiązku płacenia abonamentu emerytów, którzy ukończyli 60 lat i których emerytura nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli niespełna 1700 złotych brutto. Kolejną zwolnioną grupą są renciści. Zwolnienie dotyczyć będzie także osób korzystających z pomocy społecznej i bezrobotnych.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA
REKLAMA