Naukowcy stworzyli sztuczną tętnicę dla chorych
Jest ona wykonana z takiego materiału, który po przeszczepie naśladuje pulsowanie naturalnych naczyń krwionośnych człowieka.
2010-01-03, 09:23
W laboratoriach Royal Free Hospital w Londynie powstała sztuczna polimerowa tętnica, która będzie wykorzystywana w leczeniu pacjentów z chorobami naczyniowymi. Jest ona wykonana z takiego materiału, który po przeszczepie naśladuje pulsowanie naturalnych naczyń krwionośnych człowieka.
Osiągnięcie londyńskich lekarzy pozwoli udoskonalić operacje wszczepienia bypassów. Do tej pory były one plastikowe lub pochodziły z fragmentów żył z nóg pacjenta. Jednak nie każdy chory miał naczynia krwionośne, odpowiednie do konstrukcji bypassów. Dlatego też w niektórych wypadkach operacja była niemożliwa, co często kończyło się śmiercią pacjenta na atak serca. Z kolei bypassy plastikowe były mniej skuteczne, jeśli miały długość krótszą niż 8 milimetrów.
Sztuczne polimerowe tętnice mają znaleźć zastosowanie w obu tych sytuacjach. Według lekarzy, nowe bypassy uchronią wielu pacjentów przed koniecznością amputacji kończyn i ryzykiem ataku serca. Będą one testowane przez lekarzy na początku tego roku.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA
REKLAMA