Podejrzana eksplozja czy trzęsienie ziemi? Eksperci zabierają głos w sprawie wstrząsów w Korei Płn.
- Eksperci zgodnie uważają, że niewielkie trzęsienie ziemi, które wystąpiło w sobotę w Korei Północnej, prawdopodobnie było zjawiskiem naturalnym, a nie kolejną próbą nuklearną - wskazuje Reuters.
2017-09-23, 19:25
Ewentualność kolejnej próby wykluczyła chińska służba sejsmologiczna, podkreślając, że wskazuje na to charakterystyka wstrząsów o magnitudzie 3,4. Hipocentrum wstrząsu znajdowało się na powierzchni ziemi, w pobliżu wcześniejszego miejsca testów nuklearnych Korei Płn.
Organizacja Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową (CTBTO), monitorująca takie próby, także uważa, że sobotnie trzęsienie ziemi w Korei Płn. było zjawiskiem naturalnym.
Podobnego zdania jest południowokoreańska agencja meteorologiczna, a także przedstawiciele władz Japonii. Japońska agencja prasowa Kyodo odnotowuje też, że według przedstawiciela służby meteorologicznej na rosyjskim Dalekim Wschodzie po wstrząsach w Korei Płn. nie odnotowano "anomalii w poziomie promieniowania".
REKLAMA
Reuters zauważa, że Pentagon ani Departament Stanu USA nie zareagowały na razie na prośby o komentarz. Agencja informuje natomiast, że w opinii ekspertów z organizacji non profit Związek Zaniepokojonych Naukowców, mającej siedzibę w USA, wydaje się prawdopodobne, że niewielkie sobotnie wstrząsy mają związek z ruchami skorupy ziemskiej spowodowanymi niedawną południowokoreańską próbą nuklearną.
3 września w Korei Północnej dwa wstrząsy - pierwszy o magnitudzie szacowanej przez różne źródła na 5,6-6,3 oraz drugi o magnitudzie 4,6 - nastąpiły w odstępie kilku minut na zerowej głębokości. Kilka godzin po wstrząsach państwowa telewizja północnokoreańska poinformowała, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba z użyciem bomby wodorowej. Była to szósta północnokoreańska próba nuklearna.
Reuters przytacza też opinię niewymienionego z nazwiska analityka wywiadu USA, który uznał, że w Korei Płn. mogły się w sobotę zawalić tunele uszkodzone podczas próby nuklearnej z 3 września. Według tego analityka jest jednak bardziej prawdopodobne, że było to po prostu niewielkie trzęsienie ziemi.
Przebywający w Nowym Jorku w związku z sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ minister spraw zagranicznych Korei Płn. Ri Jong Ho zapowiedział w czwartek, że władze w Pjongjangu nie wykluczają możliwości przeprowadzenia wkrótce próby z bombą wodorową na Pacyfiku "na niespotykaną skalę"
REKLAMA
REKLAMA