W Europie wspominano rocznicę wyzwolenia obozu

W wielu krajach Europy, podobnie jak w Polsce, wspominano 65. rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Tego dnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście.

2010-01-27, 20:19

W Europie wspominano rocznicę wyzwolenia obozu

W Berlinie prezydent Izraela zaapelował o ukaranie żyjących jeszcze zbrodniarzy wojennych. Szimon Peres mówił, że podczas gdy ocalałych z Holokaustu pozostało coraz mniej, w Niemczech, Europie i w innych częściach świata nadal żyją sprawcy masowej zagłady Żydów. „Proszę was, uczyńcie wszystko, aby wymierzyć im sprawiedliwość" - powiedział Szimon Peres.

Elie Wiesel oświadczył we włoskim parlamencie, że Auschwitz nie wyleczył świata z antysemityzmu. Izraelski laureat pokojowej nagrody Nobla z 1986 roku zaproponował, by Włochy, jako pierwszy kraj przyjęły ustawę, uznającą ataki samobójcze terrorystów za zbrodnie przeciwko ludzkości. Ponowił też apel o aresztowanie i postawienie przed sądem prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada, który neguje Holokaust i grozi Izraelowi.

W Watykanie Benedykt XVI powiedział, że wyzwolenie obozu w Auschwitz ukazało światu grozę zbrodni nazizmu. Wydarzenie to oraz świadectwa ocalonych, mówił niemiecki papież, ukazały światu grozę zbrodni o niewypowiedzianym okrucieństwie, jakie popełniono w stworzonych przez nazistowskie Niemcy obozach zagłady. Benedykt XVI podkreślił, ,że Dzień Pamięci to okazja do wspomnienia ofiar tych zbrodni, a szczególnie zaplanowanego unicestwienia Żydów, oraz do oddania hołdu tym, którzy ryzykując własnym życiem chronili prześladowanych.

Nicolas Sarkozy wystosował do Lecha Kaczyńskiego list związany z 65. rocznicą wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau. Prezydent Francji zapewnił, że Francja będzie „w dalszym ciągu aktywnie uczestniczyć w inicjatywach na rzecz utrzymania pamięci o ludobójstwie przeciwko ludowi żydowskiemu". Nicolas Sarkozy rozpoczął swój list od przypomnienia, że „wyzwolenie obozu w Auschwitz-Birkenau stanowi doniosłe wydarzenie w tragedii drugiej wojny światowej, która szczególnie dotknęła" naród polski.

REKLAMA

Z okazji Dnia Pamięci o Holokauście grupa kilku europosłów przygotowała deklarację, w której twierdzi, że Holokaustu dokonali Niemcy przy poparciu niektórych europejskich organizacji i obojętności aliantów. Wśród sygnatariuszy są polscy europosłowie - Marek Siwiec i Bogusław Sonik. Tekst nie był konsultowany z całą polską delegacją w Parlamencie. Zastrzeżenia ma do niej między innymi deputowany PiS-u Ryszard Legutko.

Specjalne oświadczenie wygłosił też szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Mevlüt Çavuşo?lu wezwał, by tragedia Holokaustu nigdy się nie powtórzyła. Dodał, że pamięć o tych wydarzeniach musimy podtrzymywać, by zapobiec w przyszłości podobnym dramatom.
46 posłów Zgromadzenia Parlamentarnego zaprotestowało przeciwko powierzeniu Ryszardowi Benderowi - jako najstarszemu posłowi - zadania otwarcia sesji plenarnej. W specjalnej deklaracji posłowie wyrazili zaniepokojenie informacją, że Bender, który otwierał plenarne obrady, jest autorem wcześniejszych wypowiedzi w Radiu Maryja dotyczących Żydów i ich zagłady. Deklaracji nie podpisał żaden z polskich delegatów.

W Holandii zakończono dziś odczytywanie nazwisk ponad stu tysięcy holenderskich - głównie żydowskich - ofiar II wojny światowej. Nazwiska zaczęto czytać w sobotę w Amsterdamie, zakończono podczas dzisiejszej ceremonii na terenie dawnego obozu Westerbork na północy Holandii. Stąd holenderscy Żydzi byli przewożeni do obozów zagłady, takich jak Sobibór i Auschwitz.

W Moskiewskim Żydowskim Centrum Wspólnotowym zapalono świece dla upamiętnienia ofiar Holokaustu. W uroczystości wziął udział naczelny rabin Rosji Berl Lazar, przedstawiciele żydowskich i międzynarodowych organizacji oraz dyplomaci. Obchody zorganizowano również w miejscu istnienia getta w Kałudze na zachodzie Rosji.

REKLAMA

Na Litwie 17 szkół przyłączyło się do inicjatywy uczczenia ofiar Holokaustu, z jaką wystąpiła Międzynarodowa Komisja Sprawiedliwości. Dzięki staraniom jednej z wileńskich szkół wydana została książka "Moje miasto" o losach mieszkańców wileńskiego getta i ofiar ludobójstwa w podwileńskich Ponarach. W Wileńskim Centrum Tolerancji od dziś czynna jest wystawa plakatów z wileńskiego getta , które zostały cudem uratowane w 1944 roku.

pm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej