Informacja MKiDN o odzyskanych dziełach sztuki zrabowanych w czasie wojny

360 odzyskanych zabytków w ciągu ostatnich 5 lat i 68 postępowań dotyczących zwrotu dzieł w 8 krajach świata. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło informację przed sejmową Komisją Kultury i Środków Przekazu na temat odzyskiwania skarbów narodowych.

2017-10-11, 16:32

Informacja MKiDN o odzyskanych dziełach sztuki zrabowanych w czasie wojny
Obraz "W żniwa" z 1882 r. Aleksandra Mroczkowskiego odzyskany przez Polskę w 2008 roku z USA. Foto: dzielautracone.gov.pl

Posłuchaj

Elżbieta Rogowska naczelnik Wydziału Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego o odzyskiwaniu dzieł (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mówi, że druga wojna światowa spowodowała ogromną wyrwę w dziedzictwie kulturowym, w kolekcjach i zasobach muzealnych. Dlatego - jak powiedziała- każdy zabytek, który wraca, jest ogromną wartością dla całego społeczeństwa.

Resort kultury jest w stanie udokumentować stratę 63 tysięcy obiektów zaginionych w wyniku II wojny światowej. Nie zawsze są to wartościowe obrazy, czasami są to przedmioty rzemiosła lub obiekty takie jak ławki kościelne. 

Elżbieta Rogowska podkreśla jednak, że na pewno nigdy nie uda się poznać pełnej liczby utraconych wczasie wojny obiektów. Zwróciła uwagę, że nie można określić dokładnie, co zaginęło, bo wiele kolekcji nie miało dokumentacji. A tam, gdzie dokumenty były, zniszczono je lub zostały wywiezione razem z zabytkami w czasie wojny.

Najwyższa Izba Kontroli w latach 2011-2016 sprawdzała, w jaki sposób w kwestii odzyskiwania utraconych dzieł współpracują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Piotr Prokopczyk z Najwyższej Izby Kontroli wyjaśnia, że instytucja miała zastrzeżenia, co do tej współpracy i co do systemowego organizowania odzyskiwania dzieł sztuki. Przedstawiciel NIK zwraca jednak uwagę, że przyjęta w tym roku ustawa o restytucji dóbr kultury powoli zmienia ten stan.

REKLAMA

Ministerstwo kultury podkreśla, że czeka na każdy zabytek, który wraca niezależnie od jego wartości czy miejsca, gdzie do tej pory przebywał.
W identyfikację zaginionych dzieł może się włączyć każdy. Na swoich stronach internetowych ministerstwo publikuje informacje o kilku tysiącach najlepiej udokumentowanych strat wojennych. Resort przygotował też bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne ArtSherlock, która po wykonaniu zdjęcia łączy się z zasobami MKiDN i rozpoznaje, czy sfotografowane dzieło jest uznane za zaginione w czasie II wojny światowej.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej