Rasmussen zapewnia: NATO nigdy nie zaatakuje Rosji

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział w czwartek, że nie widzi konieczności negocjowania z Rosją nowego traktatu o bezpieczeństwie, który zaproponowała Rosja.

2009-12-17, 16:35

Rasmussen zapewnia: NATO nigdy nie zaatakuje Rosji
Flaga NATO. Foto: fot. Wikipedia

Rasmussen po rozmowie z Władimirem Putinem, wezwał do większej współpracy NATO i Rosji w Afganistanie, ale nie wykazał entuzjazmu w sprawie nowej propozycji Kremla. – Nie wiedzę potrzeby nowego porozumienia, ponieważ mamy już dobre ramy naszej współpracy – powiedział Rasmussen. - Jesteśmy jednak otwarci do rozmów – dodał.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, 29 listopada opublikował projekt porozumienia o bezpieczeństwie pomiędzy Rosją a NATO. Jego zdaniem mogłoby ono zastąpić Sojusz Północnoatlantycki i ograniczyć możliwość użycia siły przez jedną ze stron.

Była to pierwsza wizyta w Rosji Rasmussena jako sekretarza generalnego NATO. Rasmussen przyznał, że mimo oczekiwań, nie otrzymał od Moskwy konkretnego wsparcia w Afganistanie.

Z głęboką podejrzliwością

Moskwa wciąż traktuje NATO jako przeciwnika z okresu ziemnej wojny. Relacje między NATO a Rosją zostały poważnie nadszarpnięte po wojnie w Gruzji i planach USA przyjęcia Tbilisi do sojuszu. Rasmussen zaapelował o zaprzestanie podejrzliwego patrzenia na siebie. – Muszę to powiedzieć bardzo wyraźnie, jako sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego: NATO nigdy nie zaatakuje Rosji. Nigdy. I wiem, że Rosja nie zaatakuje nas. Przestańmy się więc o to martwić i patrzeć na siebie podejrzliwie – powiedział.

REKLAMA

- Wierzę, że Afganistan jest dobrym miejscem, gdzie będziemy mogli współpracować w 2010 roku. Musimy zobaczyć co razem możemy zrobić dla bezpieczeństwa mieszkańców tego kraju  - powiedział.

Rasmussen zaznaczył, że przed 2020 rokiem, Rosja i wszystkie kraje NATO staną się częścią amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Jak zaznacza agencja Reutersa, optymizm Rasmussen mocno kontrastuje z planami Amerykanów, którzy zapowiadali, że ich tarcza antyrakietowa nie jest adresowana do wszystkich państwo sojuszu. – Nasza współpraca przy budowie tarczy antyrakietowej zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo, ale także pozwoli bliżej współpracować – powiedział Rasmussen.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej