X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zofia Romaszewska o poprawkach do projektów ustaw o sądach: zasadnicze kwestie zostały

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 10:01
Doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska oceniła, że po pracach w komisji sejmowej w prezydenckim projekcie ustawy o SN pozostały kwestie zasadnicze, w tym skarga nadzwyczajna i funkcja ławnika. Według niej, minister sprawiedliwości chciał zmienić kształt poprawek już po ich uzgodnieniu.
Zofia Romaszewska
Zofia RomaszewskaFoto: PAP/Tomasz Gzell

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS. W najbliższą środę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu i przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Romaszewska oceniła w poniedziałek w RMF FM, że w obecnym kształcie w projektach pozostały kwestie "zasadnicze", wśród nich skarga nadzwyczajna oraz wprowadzenie funkcji ławnika. - To są takie dwa punkty niesłychanie ważne - dodała.

Pytana o przejście sędziów SN, zgodnie z jedną poprawek zawartych w projekcie, w stan spoczynku w wieku 65 lat oceniła, że obecna I prezes SN Małgorzata Gersdorf "już dawno powinna odejść, przed skończeniem 65 lat".

Doradczyni prezydenta pozytywnie oceniła również, że zgodnie z projektem ustawy o KRS sędziów Rady będą wybierały wszystkie, a nie jedna partia, w sposób proporcjonalny do liczby posłów zasiadających w Sejmie.

Według Romaszewskiej KRS powinna być powoływana jako całość na jedną kadencję, nie poprzez wybór pojedynczych sędziów, co obecnie - jak mówiła - można zrobić tylko poprzez wygaszenie obecnej kadencji sędziów KRS.

"Wcześniej toczyła się awantura"

Pytana o swoje wcześniejsze krytyczne wypowiedzi dot. poprawek PiS do projektów ustaw o SN odpowiedziała, że wcześniej toczyła się "awantura". - Myśmy dostali w ostatniej chwili, w nocy, można powiedzieć, poprawki zmienione, bo minister sprawiedliwości nie rezygnuje nigdy z tego, co raz postanowił - powiedziała Romaszewska.

Dopytywana dalej, czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro postanowił zmienić poprawki już po uzgodnieniu ich przez PiS z prezydentem, żeby "były po jego myśli" odpowiedziała twierdząco.

- Problem polega na tym, że jednak naprawdę trzeba starać się za wszelką cenę wojować o to, żeby polityka nie była samym oszustwem - oświadczyła Romaszewska.

Projekty ustaw o KRS i SN

74-stronicowy projekt o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie w SN dwóch nowych izb, w tym Izby Dyscyplinarnej, z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

Z kolei projekt ustawy o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów, jednak - zgodnie z najważniejszą poprawką PiS ws. KRS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady

Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania sędziów, którzy mogliby zostać kandydatami na członków KRS, byłyby zgodnie z kolejną z poprawek - oprócz grupy dwóch tys. obywateli i 25 sędziów - także grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie. Obecni członkowie KRS-sędziowie mają pełnić swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reforma sądownictwa: prezydent znów spotka się z prezesem PiS? Krzysztof Łapiński wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 12:30
- W tej chwili nie ma umówionego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał, że "jeśli któraś ze stron lub obie uznają spotkanie za potrzebne - to ono będzie".
rozwiń zwiń