Cały kraj składa kondolencje, flagi pokryte kirem

2010-04-10, 16:58

Cały kraj składa kondolencje, flagi pokryte kirem

W całym kraju w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu opuszczone zostały flagi państwowe, trwają msze żałobne oraz odwoływane są imprezy kulturalne i sportowe. W wielu miastach tysiące ludzi zapala znicze i przynosi kwiaty.

Samolot z polskim prezydentem na pokładzie rozbił się o godz. 8.56 w rejonie Pieczerska w czasie podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Samolot runął ok. 2 km od pasa startowego. Na pokładzie było ponad załoga i ponad 80 pasażerów.

Wszyscy zginęli. Zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria, towarzyszący im ministrowie, parlamentarzyści, osobistości i przedstawiciele Rodzin Katyńskich.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ogłosił tygodniową żałobę narodową.

Warszawa

W Warszawie tysiące osób zgromadziły się przed Pałacem Prezydenckim. Na chodniku zapalono tysiące zniczy, z minuty na minutę przybywa też wiązanek kwiatów. Przed budynkiem kwiaty składają też politycy. Wielu mieszkańców Warszawy przyniosło flagi państwowe.

Wśród tłumu są dziesiątki dziennikarzy z kraju i zagranicy. W podcieniu Pałacu Prezydenckiego wystawiane zostały księgi kondolencyjne. Do księgi można się wpisywać w sobotę do godz. 18, w niedzielę w godz. 10 - 18.

O godz. 19 metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz odprawi mszę w Warszawskiej Archikatedrze św. Jana. O godz. 15 rozpoczęła się msza w kościele pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, o godz. 18 zacznie się nabożeństwo w Katedrze Polowej WP w Warszawie.

Sopot

W Sopocie - mieście, w którym przez wiele lat mieszkał wraz z małżonką prezydent Lech Kaczyński - ogłoszono żałobę. W sobotę i w niedzielę będą odprawiane msze święte, a w niedzielę w magistracie zostanie wyłożona księga kondolencyjna.

Przed domem, w którym mieszkali Maria i Lech Kaczyńscy w Sopocie przy ul. Armii Krajowej, płonie kilkadziesiąt zniczy, leżą wiązanki kwiatów. Przez cały czas kolejne osoby podjeżdżają lub podchodzą i w ciszy oddają hołd zmarłej tragicznie parze prezydenckiej.

W niedzielę od godz. 15 w Urzędzie Miasta Sopotu została wyłożona księga kondolencyjna. W mieście, podobnie jak w całej Polsce, odwołano wszystkie imprezy sportowe i kulturalne zaplanowane na ten weekend. Władze miasta zwróciły się także do mieszkańców z prośbą o wywieszanie flag państwowych z kirem na prywatnych posesjach.

Gdańsk

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaapelował do mieszkańców o udział we mszy oraz wywieszenie biało-czerwonych flag z kirem.

W Katedrze Oliwskiej w Gdańsku w sobotę o godz. 21 zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy. Były metropolita gdański, abp Tadeusz Gocłowski poinformował, że będzie ona koncelebrowana przez abp Sławoja Leszka Głódzia, obecnego metropolitę. W nabożeństwie mają wziąć udział biskupi.

W Gdańsku także w niedzielę o godz. 12 w Bazylice Mariackiej będzie odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy.

Szczecin

W szczecińskiej bazylice archikatedralnej w sobotę o godz. 18 metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga będzie przewodniczyć mszy w intencji ofiar katastrofy.

Decyzją metropolity o godzinie 21 we wszystkich szczecińskich kościołach mają zabrzmieć dzwony. Także przez najbliższy miesiąc w szczecińskiej katedrze będzie codziennie o godz. 18 odprawiana msza w intencji tych, którzy zginęli w katastrofie.

W szczecińskim urzędzie miasta wyłożono księgę kondolencyjną. Flagi na urzędach i instytucjach zostały opuszczone do połowy. Odwołane zostały wszystkie miejskie imprezy kulturalne i sportowe zaplanowane na weekend. Nie odbędzie się m.in. zaplanowany na niedzielę samochodowy Rajd Magnolii.

Małopolska

Miejscy przewoźnicy, zarządcy miejskich nieruchomości, dyrektorzy placówek oświatowych otrzymali polecenie wywieszania flag narodowych z kirem. Na domach mieszkańców miasta pojawiają się flagi z kirem.

Flagi narodowe z żałobnym kirem zawisły także na budynkach użyteczności publicznej w Małopolsce. W urzędach wystawiane są księgi kondolencyjne. W związku z żałobą narodową odwoływane są imprezy zaplanowane na najbliższe dni.

Księga kondolencyjna została wystawiona we wspólnej siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Do podobnych ksiąg mieszkańcy mogą się wpisywać także m.in. w krakowskim i tarnowskim magistracie.

W sobotę o. godz. 17.30 w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz odprawi mszę świętą w intencji ofiar katastrofy. Wierni będą się też modlić podczas nabożeństwa żałobnego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie ściągają pielgrzymi na niedzielne Święto Miłosierdzia Bożego.

W kaplicy Wieczystej Adoracji łagiewnickiego sanktuarium trwają nieustające modlitwy w intencji ofiar katastrofy, ich bliskich i całej ojczyzny. W Krakowie znicze w intencji ofiar można składać przy Krzyżu Katyńskim na placu u stóp Wzgórza Wawelskiego.

W Krakowie został odwołany m.in. wieczorny koncert "Missa Pacis", który w ramach obchodów 5. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II miał się odbyć w bazylice Ojców Franciszkanów.

Łódź

W Łodzi w intencji ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku odprawiona zostanie o godz. 21.00 w łódzkiej katedrze msza święta. Odprawi ją arcybiskup, metropolita łódzki Władysław Ziółek.

Łódzka Caritas odwołała galę, którą z okazji 20-lecia swojego istnienia zaplanowała na poniedziałek. Nie odbędzie się też zaplanowany na niedzielę zjazd regionalnej Platformy Obywatelskiej z województwa łódzkiego, podczas którego miano wybierać nowego przewodniczącego partii w regionie.

Wielkopolska

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wyłożona została księga kondolencyjna. W związku z katastrofą prezydenckiego samolotu, w Poznaniu odwołane zostały wszystkie imprezy miejskie.

O godz. 14 w kościele św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu odprawiona została msza św. celebrowana przez bp. Marka Jędraszewskiego w intencji ofiar katastrofy. W intencji zmarłych modlił się też metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący KEP. Jak powiedział, ofiara życia jest najwyższą wartością służby państwu.

Jasna Góra

Odmówieniem modlitwy różańcowej przyjęto na Jasnej Górze wiadomość o katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154 w pobliżu Smoleńska. Przed południem w Kaplicy Matki Bożej rozpoczęła się też msza w intencji ofiar tragedii.

Po nadejściu do Częstochowy informacji o katastrofie od godziny 10.20 przez pół godziny biły jasnogórskie dzwony. Wiernych i pielgrzymów zebranych przed Cudownym Obrazem o katastrofie poinformował przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.

"Wielkim bólem okryła nas wiadomość o śmierci prezydenta Rzeczypospolitej pana Lecha Kaczyńskiego, biskupa polowego gen. Tadeusza Płoskiego, wielu posłów zginęło, duchowieństwo katolickie i prawosławne, szef BBN-u, szef Banku Polskiego - podczas lądowania na lotnisku w Smoleńsku" - powiedział łamiącym się głosem przeor.

ag, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej