Uwaga na silne wichury do 140 km/h, zawieje i zamiecie. To orkan Fryderyka, wcześniej pustoszył zachód Europy
Orkan przyniósł wichury i silne opady śniegu w prawie całym kraju, wiatr może osiągnąć 140 km na godzinę. Warszawskie lotnisko Chopina informuje o opóźnieniach. W Polsce silny wiatr pozbawił już prądu kilkadziesiąt tysięcy osób. W Europie Zachodniej orkan Fryderyka spowodował śmierć co najmniej ośmiu osób i poczynił znaczne szkody. W Niemczech wstrzymano kursy dalekobieżne pociągów. Wyłączona z funkcjonowania została część lotniska Schiphol w Amsterdamie.
2018-01-18, 21:53
Posłuchaj
Dyżurny synoptyk Marek Kurowski IMGW: układ powstał nad Atlantykiem, przemieszcza się szybko, jeszcze wczoraj był w okolicach Irlandii (IAR)
Dodaj do playlisty
Orkan Fryderyka przyniósł wichury oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Według wrocławskiego biura IMGW wiatr w porywach może wiać do 100 kilometrów na godzinę, a w górach nawet do 140.
Jak mówi dyżurny synoptyk Marek Kurowski IMGW, orkan niezwykle szybko przemieszczał się w stronę Polski. Tłumaczy, że układ atmosferyczny powstał nad Atlantykiem, jeszcze w środę był w okolicach Irlandii, w czwartek pustoszył Europę Zachodnią, w tym Niemcy, a w nocy będzie nad Polską.
WIDEO: takie chwile zarejestrowali podczas wichury internauci w Niemczech
REKLAMA
Kilkadziesiąt tysięcy osób bez prądu
Około 30 tysięcy odbiorów w Wielkopolsce nie ma obecnie prądu. Sieć uszkodził gęsty śnieg. Ekipy energetyczne już pracują w terenie - powiedział Radiu Poznań Mateusz Gościniak z ENEI Operator.
Bez prądu są też mieszkańcy woj. łódzkiego i lubuskiego. Są też utrudnienia na trasach w Wielkopolsce (A2, DK15) i w Kujawsko-Pomorskiem (DK 25).
Synoptycy zapowiadają, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć, bo podmuchy wiatru będą większe - zwłaszcza na południu Wielkopolski. Najgorzej ma być późnym wieczorem i w nocy. Prognozowany jest wiatr do 110 km/h, niektóre prognozy mówią o 140 km/h.
REKLAMA
Silny wiatr w prawie całej Polsce
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem niemal dla wszystkich województw.
REKLAMA
Najgroźniej będzie na zachodzie kraju i krańcach południowych. - Na północnym wschodzie i krańcach północno-zachodnich prognozowane są porywy wiatru do 65 km/h, nad morzem do 80 km/h , w rejonach podgórskich do 100 km/h, natomiast na południu Ziemi Lubuskiej, wielkopolskiej i łódzkiej nawet do 110 km/h - mówi synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk.
Instytut Meteorologii wydał także ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. - Dotyczy to województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz obszaru Przedgórza Sudeckiego- informuje Małgorzata Tomczuk.
Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, już dziś na południowym zachodzie może spaść od 10 do 15 centymetrów śniegu. Wiatr osłabnie jutro. Natomiast opadów śniegu możemy spodziewać się do poniedziałku. Później przyjdzie ochłodzenie. W nocy z niedzieli na poniedziałek na Podlasiu temperatura spadnie do minus 10 stopni.
Wiać ma przez całą noc i w piątek do południa; opady śniegu, zawieje i zamiecie możliwe są w woj.: dolnośląskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
REKLAMA
Ostrzeżenia o zagrożeniach wydano dla 13 województw: dla sześciu województw - pierwszy stopień; dla siedmiu - stopień drugi. Pierwszy stopień ostrzeżenia wydano dla województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego i opolskiego. Drugi stopień ostrzeżenia wydano dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
W Europie Zachodniej ofiary śmiertelne, w Niemczech wstrzymano pociągi
Potężne wichury, będące konsekwencją niżu Fryderyka, przemieszczały się dziś się przez zachodnią Europę i kierują w stronę Polski.
Najdotkliwiej dały się we znaki w Holandii, Belgii i Niemczech. Są doniesienia o ofiarach śmiertelnych.
WIDEO: W Niemczech zła pogoda doprowadziła m.in. do wielu wypadków drogowych
REKLAMA
W Belgii zginęła kobieta, na której samochód przewróciło się drzewo. Podobne okoliczności przyczyniły się do śmierci co najmniej dwóch osób w Holandii i i pięciu w Niemczech.
W tym ostatnim kraju dyrekcja kolei Deutsche Bahn podjęła po południu decyzję o zawieszeniu wszystkich połączeń dalekobieżnych.
W Holandii rano uziemiono wszystkie samoloty. Po kilku godzinach niektóre loty wznowiono, ale część lotniska Schiphol w Amsterdamie nie działa, bo wiatr zerwał fragmenty dachu z dwóch terminali.
Z powodu wichur, w wielu regionach zachodniej Europy brakuje prądu. Oprócz wspomnianych krajów, dotyczy to także Wielkiej Brytanii i Rumunii.
REKLAMA
PAP/IAR/agkm
REKLAMA