Orkan "Fryderyka" nad Polską: uszkodzone domy, powalone drzewa. Setki interwencji strażaków [WIDEO]
Straż pożarna w ciągu doby interweniowała blisko 700 razy w związku z przejściem orkanu "Fryderyka". Uszkodzonych zostało 65 budynków, w tym 45 mieszkalnych, a setki drzew zostały powalone przez wichurę lub pod ciężarem śniegu. Sytuację w kraju podczas porannej narady przedstawili premierowi strażacy, policjanci i wojewodowie. Mateusz Morawiecki spotkał sie też z ministrami energii, obrony narodowej i zdrowia.
2018-01-19, 11:17
Posłuchaj
Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak o interwencjach po przejściu "Fryderyki" (IAR)
Dodaj do playlisty
W Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim wichura zerwała dach na budynku wielorodzinnym. Budynek został jeszcze w nocy zabezpieczony, a mieszkańcom - 15 rodzinom - udzielono schronienia. Dach zerwało również z budynku w miejscowości Mrowiny w powiecie świdnickim.
Jak informował wieczorem dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, bez prądu było ponad 50 tys. odbiorców. Według ostatnich danych, bez prądu pozostaje nadal blisko 30 tys. odbiorców. Najwięcej odbiorców bez prądu jest w Wielkopolsce - 12 tys., w województwie łódzkim - 5,1 tys. i w województwie śląskim 4,8 tys.
Dwie osoby zostały lekko ranne po tym, jak silny wiatr zepchnął do rowu autobus w województwie wielkopolskim. Do podobnego zdarzenia doszło też pod Strzelcami Opolskimi.
REKLAMA
źródło: youtube/Funny
Cały czas trwa usuwanie skutków nawałnic. Do tej pory wzięło w nich udział 3 800 strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali i pomagali tej nocy - napisał w piątek rano na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, na godz. 8 zaplanowano naradę z szefami straży pożarnej, policji oraz wojewodami.
O godzinie 9.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła się narada premiera Mateusza Morawieckiego z trzema ministrami na temat sytuacji w kraju. Jak poinformowała w rozmowie z IAR rzecznik rządu Joanna Kopcińska, w spotkaniu z premierem weźmie udział minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Synoptycy przewidują na dziś przelotne opady śniegu, na południowym zachodzie także deszcz ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północnym wschodzie miejscami 5 cm do 10 cm. Miejscami zawieje śnieżne, w których widzialność może spadać lokalnie do 100 m. Temperatura maksymalna przeważnie od 0 st.C do 2 st.C, od 1 st.C do 4 st.C na Śląsku.
REKLAMA
Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni, jedynie na północy kraju północno-zachodni i północny. Na południowym wschodzie początkowo porywy wiatru do 80 km/h, a w Karpatach do 100 km/h. Wiatr stopniowo słabnący.
źródło: youtube/MichalChim
IMGW dla Polski centralnej i wschodniej wydało ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia. W województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim dotyczą one oblodzenia, w warmińsko-mazurskim i podlaskim intenstywnych opadów śniegu i zamieci. Dla mazowieckiego, lubelskiego, świętkorzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego wydano alert z powodu silnego wiatru. Na południowym krańcu kraju ostrzeżenie przed wiatrem ma poziom drugi.
Po niżu, który przyniósł ze sobą intensywne opady śniegu i lokalnie wiatr w porywach do 110 kilometrów na godzinę, nadejdą niskie temperatury. Szczególnie mroźny weekend będzie na Podlasiu. Tam termometry wskażą - 10 stopni.
REKLAMA
- Na początku weekendu zacznie się wyraźnie ochładzać, tak że w nocy z niedzieli na poniedziałek w województwie podlaskim, a również na Suwalszczyźnie, temperatura spadnie do minus 10 stopni, na Pomorzu do około minus 6 stopni, nieznacznie cieplej będzie w centrum kraju - mówi synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Małgorzata Tomczuk. Dodaje, że w najbliższy weekend w całym kraju będzie padać śnieg.
Zgodnie z zapowiedziami meteorologów, niskie temperatury szybko ustąpią, i w pierwszej połowie przyszłego tygodnia może padać deszcz.
fc
REKLAMA