40 lat temu powstały pierwsze Wolne Związki Zawodowe. "Ten dzień miał być symboliczną datą inauguracji"

W Katowicach 40 lat temu powstały Wolne Związki Zawodowe. Była to pierwsza tego typu organizacja niezależna od władz komunistycznych, jej głównym założycielem był Kazimierz Świtoń.

2018-02-23, 07:03

40 lat temu powstały pierwsze Wolne Związki Zawodowe. "Ten dzień miał być symboliczną datą inauguracji"

W skład Komitetu Pracowniczego, a następnie Komitetu Założycielskiego WZZ w Katowicach weszło pięć osób: Kazimierz Świtoń, Roman Kściuczek, Władysław Sulecki, Tadeusz Kicki oraz Ignacy Pines. W deklaracji założycielskiej sprzeciwiali się oni wyzyskowi i apelowali do zjednoczenia przeciwko władzom PRL.

Powiązany Artykuł

pap_wzz1200.jpg
Katowice: uroczystości związane z 40. rocznicą powstania Wolnych Związków Zawodowych

Dwie daty

W publikacjach pojawiają się dwie daty powstania WZZ w Katowicach - 21 i 23 lutego 1978 roku. Pierwsza związana jest z przekazaniem przez Kazimierza Świtonia telefonicznej informacji o powstaniu organizacji działaczom opozycji demokratycznej z Warszawy - Kazimierzowi Januszowi z ROPCiO i Henrykowi Wujcowi z KOR. Druga z prowadzeniem przez niego punktu konsultacyjno-informacyjnego ROPCiO w swoim mieszkaniu. Zainteresowani mogli przychodzić do Kazimierza Świtonia w trakcie dyżurów, które odbywały się w każdy czwartek, jeden z nich wypadł 23 lutego 1978 roku.

Powiązany Artykuł

Związki zawodowe.jpg
Wolne Związki Zawodowe

- Wydaje mi się, że ten dzień miał być taką symboliczną datą inauguracji, ponieważ to, że stało się to w ramach tego punktu być może miało podnosić rangę samego wydarzenia - mówił doktor Jarosław Neja z Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

Członkowie WZZ w Katowicach między innymi próbowali rozszerzyć swoją działalność wewnątrz górnośląskich zakładów pracy. Zajmowali się też - na przykład - kolportażem wydawnictw z drugiego obiegu. Przez cały okres swojej działalności byli inwigilowani i prześladowani przez Służbę Bezpieczeństwa, co ograniczyło możliwość ich działania.
WZZ powstały w późniejszym czasie w Gdańsku (29 kwietnia 1978 roku) i Szczecinie (11 października 1979).

Członkowie WZZ Wybrzeże byli organizatorami strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku, później wzięli udział w utworzeniu NSZZ „Solidarność”.

mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej