Stanisław Karczewski w Budapeszcie: mamy obowiązek pokazywać nasze wartości i punkt widzenia

- Naszym obowiązkiem jest pokazywanie wspólnych wartości i punktu widzenia, dzielenie się naszymi wartościami - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski w Budapeszcie. Polski polityk wziął udział w szczycie przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

2018-03-02, 16:39

Stanisław Karczewski w Budapeszcie: mamy obowiązek pokazywać nasze wartości i punkt widzenia
Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski podczas wizyty w Budapeszcie. Foto: PAP/Leszek Szymański

Spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej zorganizowano w ramach przewodnictwa Węgier w grupie V4. Uczestniczył w nim również marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 


W oświadczeniu dla prasy Karczewski dziękował za zorganizowanie spotkania w stolicy Węgier i zwrócił uwagę, że poruszono w jego trakcie m.in. problem demografii. Jak mówił, ta kwestia jest bardzo istotna dla każdego z krajów V4 (oprócz Polski i Węgier są to Czechy i Słowacja). 

Polityk skomentował szczyt w Budapeszcie na swoim profilu twitterowym:



- Polskie społeczeństwo i europejskie społeczeństwo starzeją się i to jest jeden z głównych, obok naszego bezpieczeństwa, problemów, które już widzimy i które trzeba rozwiązać - mówił marszałek Senatu. 

REKLAMA

Najbardziej dynamiczna część UE

Według marszałka polskiego Senatu  Grupa Wyszehradzka staje się coraz większą siłą polityczną i ekonomiczną w Europie.  - To 65 milionów obywateli, wielki potencjał. Musimy pokazywać nasz głos, nasze relacje w Europie. Mamy w wielu fundamentalnych kwestiach jednolite zdanie, które musimy również pokazywać innym - mówił Stanisław Karczewski.

Po spotkaniu odbyła się wspólna konferencja przewodniczących parlamentów V4. Oprócz marszałka Senatu  wzięli w niej również udział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koever, przewodniczący parlamentu Słowacji Andrej Danko oraz przedstawiciele strony czeskiej - przewodniczący Izby Poselskiej Radek Vondraczek i przewodniczący Senatu Milan Sztiech.

REKLAMA


Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ocenił w swoim wystąpieniu, że Europa Środkowa, Grupa Wyszehradzka „staje się najbardziej dynamiczną częścią całej Unii Europejskiej”. Jak mówił, prezydencja Węgier pokazała, że wymiar współpracy parlamentarnej jest rozbudowywany. Marszałek wyraził nadzieję, że zostanie utrzymana „instytucjonalizacja” współpracy państw V4.

- Wyjedziemy z Budapesztu z przekonaniem, że nasza Grupa Wyszehradzka, że Europa Środkowa staje się rzeczywistym depozytariuszem tych fundamentalnych wartości europejskich - wartości chrześcijańskich” - oświadczył Kuchciński.

Wspólna deklaracja

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koever poinformował, że uczestnicy spotkania podpisali wspólną deklarację. Ma ona zostać wysłana do Parlamentu Europejskiego, tak aby pokazać „wspólne stanowisko” V4. Jak mówił Koever, V4 ma wspólne wartości, które chroni. Dodał, że patrząc na przyszłość UE państwa Grupy Wyszehradzkiej „mają coś do powiedzenia”, mogą zastanowić się, co dodać od siebie dla umocnienia Wspólnoty. 

We wspólnym stanowisku Polska, Czechy, Słowacja i Węgry podkreślają konieczność wzmocnienia roli parlamentów narodowych w kształtowaniu przyszłości UE. V4 chce, aby parlamenty miały większy wpływ na proces legislacyjny we Wspólnocie, m.in. dzięki możliwości zgłaszania własnych inicjatyw ustawodawczych, jak i możliwości zgłaszania weta do proponowanych przepisów.

Szefowie parlamentów zwrócili też uwagę na potrzebę rozwiązania kryzysu migracyjnego. Przewodniczący w deklaracji oświadczyli również, że nie zgadzają się na podział UE na państwa różnych prędkości.

W kontekście Brexitu Grupa Wyszehradzka wskazała, że UE powinna otworzyć się na poszerzenie Wspólnoty o kraje bałkańskie.


Przewodniczący parlamentu Słowacji Andrej Danko oświadczył, że jego kraj „czerpie siłę” z tego, że jest członkiem V4. - Możemy się od siebie uczyć - podkreślił. Według niego wspólnie kraje Grupy Wyszehradzkiej „będą w stanie się rozwijać”.

Polska delegacja pozostałym uczestnikom przekazała zaproszenia na lipcowy szczyt państw Europy środkowej i wschodniej w naszym kraju. Mają w nim wziąć udział delegacje z ponad 20 krajów. 

REKLAMA

Dziś polscy marszałkowie Sejmu i Senatu otrzymają w budynku parlamentu węgierskiego odznaczenie Wielkiego Krzyża Orderu Zasługi Węgier.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej